Nowoczesna jadalnia to najczęściej wydzielona część otwartej strefy dziennej, zlokalizowana pomiędzy kuchnią i salonem. To rozwiązanie jest bardzo wygodne - przygotowane potrawy można łatwo przenieść z kuchni i od razu serwować bliskim. Kolejnym atutem jest to, że gdy przygotowujesz posiłek nie tracisz kontaktu z domownikami siedzącymi w jadalni. Niezwykle praktycznym meblem w tym miejscu okazuje się stół rozkładany. Sprawdzi się on zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w dużych domach. Taki drewniany stół pozwoli na co dzień zaoszczędzić miejsce, a gdy przyjdą niezapowiedziani goście, nie będzie problemu z ich przyjęciem.
Przyjemna aranżacja jadalni zaprasza do celebrowania posiłków i rodzinnych spotkań przy stole. Jadalnia powinna korespondować stylem z resztą mieszkania. By wygodnie siedzieć każda osoba powinna mieć do dyspozycji 60 x 30 cm powierzchni, do tego trzeba dodać przestrzeń na naczynia pośrodku stołu. Warto zastanowić się nad kształtem drewnianego stołu. Okrągłe pasują do wielu pomieszczeń, mają nieco romantyczny charakter, ładnie wyglądają w stylizacji Art Deco i retro. Kwadratowy i prostokątny stół rozkładany będzie pięknie wyglądał w klasycznym, a także nowoczesnym wnętrzu. Odstęp pomiędzy rozkładanym stołem a ścianą powinien wynosić minimum 80 cm, to zapewni swobodne odsuwanie krzeseł.
Na popularność mebli do jadalni zazwyczaj składają się: rozkładany stół wraz z krzesłami, drewniany kredens i witryny, będące miejscem ekspozycji dekoracyjnego serwisu do kawy, kryształowych kieliszków, porcelanowych talerzy itp. Nie zapomnij o tym, by przewidzieć miejsce na swobodne otwieranie witryny, można ją również podświetlić , w tej sytuacji pomyśl o łatwym dostępie do gniazdka elektrycznego.
Najpopularniejszym rozwiązaniem oświetlenia jadalni jest lampa sufitowa powieszona nad stołem. Padający z góry krąg światła podkreśla strefę spożywania posiłków, wydzielając ją otwartej przestrzeni dziennej. Innym sposobem oświetlenia rozkładanego stołu jest ustawienie za linią krzeseł jednej lub dwóch lamp podłogowych.
Jadalnia w stylu dworkowymNa popularność mebli do jadalni zazwyczaj składają się: rozkładany stół wraz z krzesłami, drewniany kredens i witryny, będące miejscem ekspozycji dekoracyjnego serwisu do kawy, kryształowych kieliszków, porcelanowych talerzy itp. Nie zapomnij o tym, by przewidzieć miejsce na swobodne otwieranie witryny, można ją również podświetlić , w tej sytuacji pomyśl o łatwym dostępie do gniazdka elektrycznego.
Najpopularniejszym rozwiązaniem oświetlenia jadalni jest lampa sufitowa powieszona nad stołem. Padający z góry krąg światła podkreśla strefę spożywania posiłków, wydzielając ją otwartej przestrzeni dziennej. Innym sposobem oświetlenia rozkładanego stołu jest ustawienie za linią krzeseł jednej lub dwóch lamp podłogowych.
Jeśli chcesz przenieść klimat XIX – wiecznego dworku do swego domu, najłatwiej będzie wybrać meble klasyczne. Poważne, stonowane formy mebli z litego drewna będą pięknie prezentować się na tle ścian pomalowanych na jasno, ewentualnie pokrytych tapetą w drobny wzór. Meble w stylu dworkowym powinny być utrzymane w naturalnej kolorystyce, w której przeważają biele, beże oraz ciepłe brązy; harmonię form mogą wzbogacać dekoracyjne rzeźbienia i ornamenty na frontach szafek. Dostojny, rozkładany stół w ciemnym kolorze, możemy przykryć ręcznie haftowanym obrusem. Na nim powinna znaleźć się stara zastawa- porcelanowy zestaw obiadowy i błyszczące, platerowane sztućce. Znakomitym uzupełnieniem stylizacji tego stołu będą koronkowe serwetki i kwiaty, stojące w kryształowych wazonach. Kredens może być cennym antykiem, nabytym w antykwariacie, albo też meblem tylko na niego stylizowanym, lecz równie pięknym. Przykryj go koronkową serwetą i postaw na nim lampę podobną do dawnej, naftowej.
We wnętrzu w stylu dworkowym istotne są tkaniny. Meble do wypoczynku, takie jak kanapy i fotele, powinny być tapicerowane. W oknach zawieśmy długie firany i zasłony. Na podłogach nie może zabraknąć dywanów i kilimów w stonowanych kolorach i ciekawych wzorach. Idealne byłyby te najbardziej cenione- ręcznie tkane. Kilimy mogą się znaleźć również na ścianach, jako pojedyncza ozdoba lub tło dla obrazu. Mile widziane są wszelkie pamiątki rodzinne- im starsze tym lepsze- mogą to być dawne, niezwykle klimatyczne fotografie naszych przodków, historyczne szable czy oryginalnie malowane obrazy. Wspaniale wyglądają w tej stylizacji wszelkie dawne bibeloty: wazony, świeczniki, cynowe kufle, przeróżne dzbanki, mosiężne figurki i rzeźby. Twoi bliscy zgromadzeni w tym wnętrzu, przy wielkim, rozkładanym stole mogą świętować razem kolejne, rodzinne wydarzenie, takie jak ślub czy chrzciny.