wtorek, 31 października 2017

Biblioteka – mebel, który nadaje wnętrzu charakter.



Niemal każdy z nas ma w domu jakieś książki. Jedni dysponują zaledwie kilkoma egzemplarzami, upchniętymi na niedużej półce nad łóżkiem, inni przechowują część książek w kartonach, bo rozbudowany księgozbiór nie mieści się na regale. Jeśli mamy do dyspozycji miejsce na chociaż jednej ścianie, warto rozważyć zakup biblioteki. Dlaczego? Dlatego, że książki wyeksponowane przy pomocy tego mebla prezentują się wyjątkowo. A poza tym sama biblioteka ma jeszcze mnóstwo innych zalet. Jakich? Przeczytasz o tym poniżej!

Seart, Regał Mahoniowy Halifax z 6 drzwiczkami


Biblioteka – stary kredens w nowoczesnym wydaniu

Czym jest biblioteka? Najprościej mówiąc jest to drewniany mebel, który posiada liczne półki, a wszystko zamknięte jest za przeszklonymi drzwiczkami. W czym takie rozwiązanie jest lepsze od tradycyjnych regałów? Zalet biblioteki jest całe mnóstwo, ale wśród najważniejszych należy wymienić dwie:

  1. książki są zamknięte, więc się nie kurzą, a jednocześnie oszklone drzwiczki sprawiają, że cały księgozbiór pozostaje w zasięgu naszego wzroku;
  2. mebel stanowiący domową bibliotekę to najczęściej odpowiednio zaaranżowany stary, stylowy kredens, który sam w sobie nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter.

Kiedyś drewniany kredens z nadstawką był meblem, którego miejsce było tylko i wyłącznie w kuchni lub jadalni. Gdy ten zapomniany na jakiś czas element wyposażenia powrócił do łask, stał się uniwersalnym meblem, który można wstawić także w salonie czy sypialni. Współczesne kredensy różnią się od tych, które pamiętamy z domów naszych babć. Owszem, na rynku wciąż można znaleźć prawdziwe perełki, antyki, albo nowe meble stylizowane na egzemplarze retro, ale jest też sporo rozwiązań, które sprawdzą się nie tylko w rustykalnych wnętrzach. Wiele z dostępnych dziś w sprzedaży drewnianych kredensów posiada specjalnie wydłużoną część nadstawki, dzięki czemu mebel wyposażony jest w większą liczbę półek. Bez trudu znajdziemy też kredensy o zróżnicowanych rozmiarach – jeśli więc możliwości lokalowe nie pozwalają nam na to, by w domu stanęła duża, okazała biblioteka, zawsze możemy wybrać węższą wersję.

Dzięki dwudzielnej budowie, biblioteka staje się meblem wielofunkcyjnym. Na półkach za oszklonymi drzwiczkami możemy poustawiać ulubione książki, albo takie, które w naszym księgozbiorze są najcenniejszymi nabytkami. W dolnej części biblioteczki – która jest zabudowana tradycyjnymi drzwiczkami – możemy przechowywać pozostałe, mniej interesujące książki, albo wykorzystać to miejsce na zupełnie inne przedmioty. Taką rozbudowaną bibliotekę można więc – dość przewrotnie – określić jako mebel oszczędzający miejsce: choć sama zajmuje sporo przestrzeni, to jednak daje znacznie większe możliwości zagospodarowania jej wnętrza niż np. tradycyjny regał z odkrytymi półkami.

Seart, Sosnowy regał Iron


Tradycyjna biblioteka – czy tylko do retro wnętrz?

Wiele osób błędnie zakłada, że pochodzący z przeszłości mebel pasować może wyłącznie do klimatów vintage. Nic bardziej mylnego! Wiele gustownych biblioteczek z powodzeniem można wykorzystać nawet w nowoczesnych stylizacjach. Klasyczny drewniany mebel doda wnętrzu wyrazistości, ożywi je, przełamie rutynę. Aby jednak biblioteka pasowała nam do wystroju całego salonu, warto zadbać o odpowiednie wykończenie mebla oraz właściwą kolorystykę. Naturalne wybarwienie drewna, biel oraz wszelkie pastelowe barwy to doskonały wybór do aranżacji rustykalnych bądź skandynawskich, w nowoczesnym salonie warto zdecydować się na mebel, który będzie swoistą plamą koloru w monochromatycznym wnętrzu. Biblioteka do salonu nowoczesnego może mieć więc wybarwienie soczyste, zdecydowane, przyciągające uwagę i dominujące nad resztą wyposażenia. Nie bójmy się i wybierzmy głęboki granat, ognistą czerwień czy słoneczną, żółtą barwę. Pamiętajmy tylko, by wprowadzić do wnętrza kilka detali utrzymanych w tej samej kolorystyce, wówczas zachowamy harmonię w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób mebel został wykończony: ta sama biblioteka z litego drewna zupełnie inaczej będzie się prezentować, gdy zostanie pokryta lakierem z przecierkami, zupełnie inaczej, gdy do jej wykończenia użyjemy wosku, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na lakier z wysokim połyskiem. Zwróćmy też uwagę na uchwyty zastosowane w szufladach i drzwiczkach mebla, ponieważ one również mają ogromny wpływ na ostateczną prezencję biblioteki i jej dopasowanie do charakteru wnętrza.

Czy warto tak się przykładać do wyboru mebla, w którym chcemy po prostu przechowywać książki? Warto! Bo biblioteka to mebel wyjątkowy, który jest jednocześnie elementem wyposażenia, jak i dekoracją pomieszczenia. Mebel ten od razu wzbudza szacunek, podziw i sprawia, że odwiedzający nas goście pozytywnie nas odbierają (jako ludzi oczytanych, inteligentnych) – z tego powodu biblioteka stanowi stały element wyposażenia każdego domowego gabinetu. Warto wstawić taki mebel również do salonu, uzyskując niepowtarzalny, szczególny klimat, łączący w sobie odrobinę tajemniczości, przytulności, a także poszanowanie tradycji i nowoczesne spojrzenie na dobra pozyskane z minionych stuleci.

Seart, Rustykalny masywny regał drewniany Country 28


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz