środa, 14 czerwca 2017

Jak zaaranżować małą kuchnię?

źródło
Mała kuchnia to problem w wielu mieszkaniach w bloku. Często wyburzenie ściany i powiększenie przestrzeni kuchennej jest niemożliwe. Podpowiadamy, jak urządzić niewielką kuchnię, by była wygodna w użytkowaniu, ładna i aby zyskała wizualnej przestronności.

Kolory i materiały do małej kuchni

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń

Istnieje kilka zasad aranżowania niewielkiej przestrzeni, a wśród nich najpopularniejsza jest ta dotycząca kolorystyki. To nie mit, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze! Jeśli więc jesteś właścicielem niewielkiej kuchni, wybierz do niej jasne szafki kuchenne, zdecyduj się także na jasne ściany i podłogi. Aby przełamać „sterylny” charakter pomieszczenia – bo nie wszyscy lubią takie białe kuchnie – jedną ścianę można pomalować na kontrastowy, ciemniejszy kolor. Można również wybrać kilka dodatków w żywej kolorystyce, należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Poza kolorystyką, przy optycznym powiększaniu przestrzeni bardzo ważny jest również rodzaj stosowanych materiałów. Warto sięgać po przeszklone meble kuchenne oraz po szafki i inne elementy wyposażenia, których elementy konstrukcyjne zostały wykonane z metalu – elementy metalowe pięknie odbijają światło, dając wrażenie większej przestronności pomieszczenia. Pamiętajmy również, że efekt rozświetlenia i przestronności dadzą meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk.

Wybieramy meble do małej kuchni

Sosnowe meble z rzeźbionymi frontami

Kuchnia musi być funkcjonalna, a co za tym idzie – należy wybrać odpowiednie szafki kuchenne. W niewielkiej kuchni nie sprawdzą się nowoczesne, popularne rozwiązania, jak wysuwane na prowadnicach kosze i duże szafki narożne, często bowiem brakuje przestrzeni, by móc swobodnie używać takich mebli. Z pewnością warto postawić na meble kuchenne z drewna, ponieważ drewniane meble są wyjątkowo trwałe i solidne i świetnie wpasują się w stylistykę każdego wnętrza. Wybierajmy jasne meble sosnowe lub białe meble kuchenne. Można również zastosować prosty trik kolorystyczny, który optycznie powiększy naszą małą kuchnię. Wystarczy, że zdecydujemy się na dwukolorowy komplet mebli kuchennych: jeśli dolne szafki kuchenne będą w jednym kolorze, a szafki wiszące w innym, unikniemy efektu przytłaczającej ściany. Jeśli dolne szafki kuchenne będą ciemne, a górne jasne, pomieszczenie będzie się wydawać wyższe i jaśniejsze niż jest w rzeczywistości, jeśli z kolei to szafki wiszące będą ciemne, a stojące szafki kuchenne będą w jasnej kolorystyce, uzyskamy efekt większej obszerności pomieszczenia.

W małej kuchni komplet mebli kuchennych musi maksymalnie wykorzystywać przestrzeń, a jednocześnie dostęp do każdej z szafek powinien być swobodny. Najważniejszy jest duży blat roboczy oraz szafki stojące, w których będziemy przechowywać garnki i zastawę stołową. Pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami warto zamontować półki na przedmioty, które chcemy mieć zawsze pod ręką, np. przyprawy, świeże zioła w doniczkach czy komplet noży kuchennych.

Dobrym rozwiązaniem w ciasnej kuchni są meble bezuchwytowe lub z niewielkimi uchwytami. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są szafki kuchenne z przesuwnymi drzwiami – nie potrzebujemy wiele przestrzeni do swobodnego otwierania mebli.

Inne triki, dzięki którym mała kuchnia będzie piękna i wygodna
Stół ukryty w regale


Istnieje jeszcze kilka sprytnych sposobów, by niewielka kuchnia nabrała wizualnej przestronności i pozwalała nam na wygodne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Po pierwsze, warto wyraźnie wyznaczyć strefy robocze w kuchni: potrzebna jest część do przechowywania, część do mycia i prac porządkowych oraz część do przygotowywania posiłków. Zlewozmywak warto ulokować w pobliżu zmywarki, a blat roboczy niedaleko kuchenki. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać porządek i usprawnić pracę w niedużej kuchni. Wybierając meble kuchenne, warto zwrócić szczególną uwagę na przeszklone witryny i kredensy, pojemne komody kuchenne oraz szafki wiszące z przeszklonymi drzwiczkami. Wśród górnych szafek dobrze jest umieścić odkryte półki, które przerwą ciąg zabudowanych mebli, dodając wyposażeniu wizualnej lekkości. Dobrym pomysłem będą drewniane meble kuchenne z rzeźbionymi frontami. Delikatne żłobienia lub ażurowe wzory przełamią jednorodną linię mebli. Urządzając małą kuchnię, najlepiej ustawić szafki tylko przy jednej ścianie, lub w literę L, jeśli meble będą po obu stronach kuchni, możemy czuć się przytłoczeni. W niewielkiej kuchni sprawdzą się świetnie urządzenia wielofunkcyjne: piekarnik z funkcją mikrofalówki i grill elektryczny z tosterem pomogą zaoszczędzić nieco przestrzeni. Jeżeli kuchnia służyć nam będzie nie tylko do przygotowywania, ale i spożywania posiłków, doskonałym rozwiązaniem jest składany blat kuchenny, który można rozkładać tuż przed użyciem – dzięki temu nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni podczas wykonywania prac kuchennych. Innym praktycznym rozwiązaniem jest drewniany stół na kółkach, który – jeśli jest w danej chwili nieużywany – możemy zepchnąć pod ścianę tak, by nie przeszkadzał.
Kuchenna szafka wisząca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz