czwartek, 26 października 2017

Kuchnia w wiejskim stylu



Sielska beztroska, rodzinne ciepło, przytulna atmosfera… Taka może być odpowiednio urządzona kuchnia! Sprawdź, jak powinna wyglądać kuchnia w wiejskim stylu i dlaczego warto rozważyć taką stylizację pomieszczenia!

Kolekcja Country

Styl wiejski we wnętrzach – główne założenia

Styl wiejski to najbardziej sielska i swobodna odmiana nurtu rustykalnego. Bardzo ważne jest tutaj przywiązanie do natury oraz akcentowanie wielowiekowych tradycji i rodzinnych wartości. Naturalne surowce oraz neutralna kolorystyka, którą odnajdziemy w świecie otaczającej nas przyrody to główne cechy wiejskiego stylu. Cenne są wszelkie przedmioty z przeszłości: meble z duszą, gliniane naczynia, serwety zrobione przez babcię wiele lat wcześniej… W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z wiejskim nurtem nie trzeba bać się różnorodności i wielości przedmiotów, należy tylko pilnować, by jarmarczna radosna atmosfera nie przerodziła się w tworzenie skansenu pełnego nieprzydatnych, zniszczonych bibelotów. Jeśli umiejętnie podejdziemy do tematu i w sposób przemyślany dobierzemy wyposażenie, zyskamy przestrzeń sprzyjającą rodzinnym spotkaniom, ale i – spokojnemu wypoczynkowi.

W wiejskiej stylizacji nie może zabraknąć drewnianych mebli, najlepiej wiekowych, nieco zużytych egzemplarzy lub stylizowanych szaf, szafek i stołów, umiejętnie i efektownie postarzonych. Meble mogą być utrzymane w naturalnej kolorystyce, albo wybarwione na jeden z popularnych niegdyś w wiejskich chatach kolorów: zieleń, żółty, błękit, biel. Odważniejsi mogą postawić na różnorodność kolorystyczną, malując część umeblowania na jeden kolor, część na inny. Meble z drewna, które świetnie wpasują się w wiejską stylizację, powinny mieć stosunkowo prostą, dość toporną formę, nie oznacza to jednak, że muszą być wizualnie ciężkie i przytłaczające. Lekkości mogą im dodać oszklenia oraz dekoracje na frontach. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne dla mebli świerkowych, posiadających rzeźbione zdobienia na drzwiczkach lub wycinane ażurowe wzory, np. urocze serduszka. Taka stylizacja mebli jest charakterystyczna dla nurtu góralskiego, ale także szerzej – dla ogólnie pojmowanej ludowości.

Dla drewnianych mebli doskonałym tłem będą drewniane podłogi oraz cegła lub kamień na ścianach. Świetnie sprawdzą się także stylizowane tapety, najlepiej z motywami ludowymi lub florystycznymi. Tkaniny w pomieszczeniach w wiejskim stylu powinny być naturalne: niech w sypialni, salonie i kuchni zagoszczą len, bawełna i surowe płótno!

Kolekcja Mexicana

Kuchnia w wiejskim stylu – jak ją zaaranżować?

Kuchnia niewątpliwie jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, zwłaszcza, jeśli pełni również rolę jadalni. Przy dużym kuchennym stole, wśród aromatów pysznych dań, w ciepłej i przyjaznej atmosferze, wspaniale jest spędzać czas w rodzinnym gronie, zacieśniając więzi. Warto urządzić kuchenną przestrzeń tak, by sprzyjała rodzinnemu biesiadowaniu! Styl wiejski nadaje się do tego idealnie.

Drewniane meble kuchenne już same w sobie wprowadzą do wnętrza wyjątkową, ciepłą atmosferę. Jeśli dodatkowo podkreślimy ich urok i wyjątkowość równie miłymi dla oka dodatkami, zyskamy pomieszczenie idealne, z którego aż żal będzie wychodzić!

Jeśli chodzi o wyposażenie wiejskiej kuchni, to w przypadku mebli możemy sobie pozwolić na pewną dowolność – nie muszą one stanowić spójnego kompletu, ważne, by wszystkie były meblami z duszą, w jakiś sposób opowiadającymi o tradycjach ludowych. W wiejskiej kuchni nie może zabraknąć stylowego kredensu. Może to być prawdziwy kredens z dawnych lat, odziedziczony po prababci i odpowiednio odrestaurowany, albo nowy mebel stylizowany na rustykalne wyposażenie. Obok kredensu, w wiejskiej kuchni musi się znaleźć witrynka. Taka, dzięki której wyeksponujemy tradycyjną zastawę stołową: gliniany dzbanuszek, ręcznie malowane talerze, drewniane kieliszki na jajka… Bardzo ważny w takiej kuchni jest stół: musi to być stół z drewna, najlepiej tradycyjny, prostokątny, solidny i duży, tak, by każdy z domowników znalazł przy nim swoje miejsce. Do stołu należy dobrać klasyczne drewniane krzesła lub drewniane taborety – będą wygodne, stabilne i podkreślą charakter wnętrza.

W oknach kuchni w wiejskim stylu powinny zawisnąć kraciaste zasłonki albo koronkowe zazdrostki. Drewniany stół można pozostawić w surowej formie, lub nakryć go lnianym obrusem: jednokolorowym w neutralnej barwie albo we wzór kraty. W kuchni może się też znaleźć miejsce dla serwet: tych ręcznie wyrabianych z kordonka lub lnianych, haftowanych. Wszystkie te drobiazgi pomogą wprowadzić do wnętrza sielską atmosferę i aurę tradycyjności. Gromadząc elementy wyposażenia i dekoracje nie zapominajmy jednak, ze kuchnia to miejsce przede wszystkim użytkowe, musi więc być urządzona nie tylko ładnie, ale i funkcjonalnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz