środa, 31 stycznia 2018

Meblew stylu PRL


Jeszcze do niedawna określenie: „masz meblościankę niczym w PRL” było kpiące i stanowiło zdecydowaną krytykę wystroju danego wnętrza.
Dziś wszystko się zmienia! 
Meble nawiązujące swym wyglądem do stylistyki z czasów PRL wracają do łask! Czy warto zaaranżować pomieszczenie w stylu retro i odwołać się do popularnych niegdyś meblościanek i innych mebli, owianych złą sławą na przestrzeni lat?

Charakterystyczne meble z przeszłości

Jeśli chcesz do wnętrza wprowadzić choć odrobinę lat 60, musisz szukać mocnych, najbardziej charakterystycznych akcentów. Do takich z pewnością należą:

  • mocno zabudowana, drewniana meblościanka, lakierowana na wysoki połysk;
  • kanciaste, szerokie fotele na drewnianych nóżkach;
  • duża drewniana ława, zamiast stolika kawowego;
  • prosty, drewniany, lakierowany regał;
  • pawlacz – czyli zabudowana szafka pod sufitem, wykorzystująca np. przestrzeń nad drzwiami;
  • półtapczan lub inaczej: rozkładane łóżko, stanowiące nierozerwalny element konstrukcyjny meblościanki lub regału.

To właśnie te meble są najbardziej charakterystyczne dla okresu PRL, a wynika to z faktu, iż albo zajmują stosunkowo niewiele miejsca, albo są wielofunkcyjne – a w mieszkaniach z wielkiej płyty, z ciasnymi pomieszczeniami, to właśnie były najważniejsze kryteria doboru wyposażenia.


Seart, meble Strong

 
Meble w stylu PRL charakteryzują się prostą, dość toporną linią, dzięki czemu świetnie wpisują się nie tylko w aranżacje vintage, ale również i w klimat nowoczesnych wnętrz. Z pewnością warto zainwestować w tego typu wyposażenie, zwłaszcza, że współczesne meble stylizowane na klimaty PRL pozbawione są tego, co najbardziej zraża ludzi do stylistyki lat 60.: kiczu, bylejakości i nudy. Meble stylizowane na te z czasów PRL są zdecydowanie bardziej niebanalne, wyszukane i oryginalne, jednocześnie zachowując klimat dawnych lat. Dodatkowo są to coraz częściej meble z litego drewna, solidne i trwałe, a zatem o żadnej bylejakości nie może być mowy. Z kolei rzeczywiste elementy wyposażenia z dawnych lat zyskują nowe oblicze za sprawą mocnego akcentu kolorystycznego, zmiany tapicerki, ozdobnej okleiny itp. Projektanci wnętrz podkreślają też, że wbrew pozorom w czasach PRL pojawiło się sporo oryginalnych, wartych uwagi projektów mebli, które nie mogły być wprowadzone do produkcji na szeroką skalę ze względów ekonomicznych. Współcześni projektanci mebli wyszukują te perełki, dając im ponowną szansę na to, by zaistnieć na rynku.
Seart, komoda Black Horse 2

Odczarowanie mebli w stylu PRL nastąpiło w ostatnich latach na wiele różnych sposobów. Pojemne meblościanki nadal są popularne, dziś jednak stosuje się w nich asymetrię oraz sporo przeszkleń, dzięki czemu zyskują na wizualnej lekkości. Dodatkowo warto wprowadzić do drewnianych mebli trochę koloru. Każdy, kto pamięta czasy PRL, z pewnością kojarzy tamtejsze meblościanki – one wszystkie były takie same, utrzymane w naturalnym drewnianym wybarwieniu i pokryte błyszczącym lakierem… Dzisiejsze meblościanki, nawet jeśli nawiązują stylistyką do tamtych dawnych mebli, przemycają do aranżacji nieco koloru, czy to w postaci barwnych frontów, czy odmalowanych detali. Fotele w stylu PRL także dziś są dość obszerne i mają prostą, niewyszukaną linię, za to projektanci mebli postawili na odświeżenie tapicerki: mocne, wyraziste wzory lub soczysta kolorystyka to to, co sprawia, że fotel stylizowany na ten z lat 60. jest dziś meblem pożądanym i idealnym także do nowoczesnego wnętrza.

Meble w stylu PRL są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka praktycznych, pojemnych mebli do niedużego mieszkania, a także dla wszystkich osób sentymentalnych, które lubią niebanalne rozwiązania, łączenie starego z nowym i cenią sobie ucieczkę od szablonowych aranżacji wnętrz. Drewniane meble w starym stylu dają nam duże możliwości w zakresie projektowania wnętrz, stanowić mogą podstawę wyposażenia, narzucając stylistykę całemu mieszkaniu, albo stać się jedynie barwnym, „egzotycznym” akcentem we współczesnej aranżacji.

Stylistyka PRL – nie tylko meble!

Jeśli ktoś zdecyduje się na vintage'ową aranżację wnętrza i pragnie nawiązać do lat 60., należy pamiętać o tym, że klimat tamtych dawnych mieszkań tworzyły nie tylko meble, ale również charakterystyczne dodatki. Meble w stylu PRL to, oczywiście, niezbędne tło dla całej aranżacji, pozwalające uzyskać określony nastrój, jednak odpowiednie dodatki i dekoracje uczynią aranżację bardziej realistyczną. Aby dobrze oddać klimat mieszkania z czasów PRL, pawlacz, ławę, meblościankę i tapczan należy uzupełnić o:

- boazerię – niegdyś w niezbyt udanym pomarańczowawym odcieniu, dziś modnie pomalowaną na biało lub w kolorowe, nierównomierne pasy;
- paprotki – to charakterystyczne rośliny dla tamtych czasów, stały na półkach meblościanek i regałów;
- dywan w tureckie wzory;
- gumolit lub wykładzinę dywanową – panele, deski i płytki podłogowe to zdecydowanie nie rozwiązania na tamte czasy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz