piątek, 24 listopada 2017

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu lub jadalni?



W niewielkich mieszkaniach ludzie coraz częściej rezygnują z dużej kuchni na rzecz bardziej przestronnego salonu lub oddzielnej jadalni. Tradycyjna kuchnia pozostaje wówczas zamieniona na nieduży aneks kuchenny, stanowiący kącik niejako „przyklejony” do innego pomieszczenia. Na co dzień to bliskie sąsiedztwo pomieszczeń z reguły nam nie przeszkadza, kiedy jednak odwiedzają nas goście, nie chcemy, by widzieli rozgardiasz na kuchennym blacie i brudne naczynia piętrzące się w zlewie… Dlatego warto pomyśleć o sprytnym oddzieleniu aneksu kuchennego od innych pomieszczeń, takich jak salon lub jadalnia.
Oddzielenie aneksu kuchennego od innych pomieszczeń – dwie drogi

Aneks kuchenny możemy oddzielić od jadalni lub salonu na dwa różne sposoby. Pierwszy sposób polega na całkowitym oddzieleniu aneksu i uczynieniu z niego odrębnego, niewielkiego pomieszczenia. Drugi sposób polega na częściowym oddzieleniu pomieszczenia, tzn. ograniczeniu widoczności i dostępu do kuchni z sąsiadującego pokoju, ale przy jednoczesnym zachowaniu integralnego charakteru obu pomieszczeń. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na całkowite oddzielenie aneksu, zyskamy pomieszczenie ciasne, ciemne – dość klaustrofobiczne i być może niezbyt wygodne w użytkowaniu. Taką małą, zamkniętą przestrzeń trudno będzie funkcjonalnie i ładnie urządzić, a także wentylować. Zaletą jest z pewnością możliwość ukrycia kuchennego bałaganu przed osobami obecnymi w jadalni/salonie, a także możliwość zaaranżowania kącika w odmiennym stylu i kolorystyce, niż sąsiadujące z aneksem pomieszczenie.

Zachowanie integralnego charakteru obu przestrzeni to większe możliwości praktycznego urządzenia strefy kuchennej, kontakt osoby przygotowującej posiłki z pozostałymi domownikami i/lub gośćmi, ale także konieczność spójnego zaaranżowania obu stref i świadomość, że wystawiamy kuchnię na widok, nawet wtedy, gdy po kulinarnym szaleństwie panuje w niej totalny bałagan. Gdy aneks kuchenny otwarty jest na salon, pojawić się może jeszcze jeden problem: przygotowywanie posiłków może zakłócać wypoczynek i relaks domowników, przebywających w części salonowej. Przykład? Czasami rodzinny seans filmowy, wspólne oglądanie meczu czy teleturnieju mogą zostać zakłócone przez odgłosy dobiegające z kuchni: głośne skwierczenie rozgrzanego oleju, trzaskanie pokrywkami i garnkami, czy głośna praca robota kuchennego to dźwięki, które naprawdę mogą irytować, zwłaszcza, gdy pojawiają się w czasie kluczowego dialogu czy odpowiedzi na pytanie finałowe w teleturnieju…
Jak całkowicie oddzielić aneks kuchenny?

Jeśli chcemy całkowicie oddzielić aneks kuchenny od jadalni lub salonu, to najprostszą i najbardziej oczywistą drogą jest wstawienie ścianek działowych z karton gipsu i zamontowanie tradycyjnych drzwi. Taka opcja nie zawsze jest jednak możliwa, zwłaszcza gdy wymiary aneksu nie pozwalają na radykalne odcięcie go od pozostałej przestrzeni. O wiele lepszym rozwiązaniem – zamiast obudowania ścianami całej kuchni – będzie wstawienie ścianki działowej tylko z jednej strony, tak, aby zasłonić aneks, ale jednocześnie nie robić z niego „ zamkniętej klatki”.

Jest jeszcze inna, bardziej oryginalna, ale równie skuteczna metoda na oddzielenie aneksu kuchennego. Wystarczy zamontować systemy drzwi przesuwnych! Jeśli będą to drzwi z prowadnicami i szyną montowanymi do sufitu, to nawet dodatkowe ścianki działowe będą zbędne – trzeba tylko przemyśleć całą konstrukcję. Najłatwiej jest przy wąskim przejściu do aneksu i podwójnych drzwiach przesuwnych: gdy drzwi są rozsunięte, przestrzeń aneksu jest całkowicie odgrodzona od jadalni albo salonu, ale gdy odsuniemy jedno skrzydło drzwi, zachodzi ono na drugie, pozostawiając przejście pomiędzy pomieszczeniami. Dodatkowa zaleta? Piękne, drewniane drzwi przesuwne dodadzą wnętrzu charakteru i staną się jego oryginalną ozdobą.

Aneks kuchenny jako integralna część salonu

A jeśli chcemy pozostawić aneks częściowo otwarty na inne pomieszczenie? Tu mamy zdecydowanie większe pole do popisu! Najłatwiej będzie użyć dużego mebla, takiego, który ograniczy widoczność osobom przebywającym poza aneksem. Ale – choć to tylko jedno rozwiązanie – sprawa nie jest oczywista, bowiem istnieje tak wiele mebli, których możemy użyć w tym celu, że czasami nie wiadomo aż, co wybrać! Najpopularniejsze sposoby na częściowe odgrodzenie aneksu kuchennego od salonu (albo jadalni) to:

  • wyspa kuchenna – dzięki której zyskujemy dodatkowy blat roboczy oraz poro dodatkowego miejsca na przechowywanie przyrządów kuchennych, przypraw, czy zapasowych produktów spożywczych – w małym aneksie kuchennym są to bardzo istotne kwestie;
  • lada barowa – stylowe drewniane lady barowe zyskują coraz większą popularność. Od strony aneksu kuchennego mogą stanowić dodatkowy, pojemny schowek na przyrządy kuchenne, które zawsze chcemy mieć pod ręką, natomiast od strony salonu/jadalni taka lada barowa, uzupełniona o równie stylowe i modne hokery, z powodzeniem może pełnić rolę stołu, czy to głównego, czy dodatkowego;
  • rozbudowany regał – widoczność aneksu kuchennego będzie zależna od wielkości regału, wymiarów poszczególnych półek oraz tego, jakie przedmioty wyeksponujemy na półkach. Regał może być wypełniony książkami, jeśli oddziela salon od aneksu kuchennego, pamiętajmy jednak, by zrezygnować z kuchenki i zlewozmywaka w pobliżu książek, bo może się to dla nich źle skończyć. Duży, drewniany regał możemy potraktować też jako swoistą dekorację – wtedy wystarczy uzupełnić go o piękne dodatki, pasujące do danego wnętrza: ramki foto, wazony, rośliny doniczkowe itp.

    Seart, regał mahoniowy Halifax z koszami rattanowymi.

3 komentarze: