wtorek, 21 listopada 2017

Jak praktycznie zaaranżować wnękę?

Wnęka to wgłębienie w konstrukcji danego pomieszczenia, stanowiąca jego nieodłączną część. Nierzadko przysparza ona samych problemów – wydaje nam się, że zajmuje miejsce i nie pozwala funkcjonalnie wykorzystać powierzchni pokoju. Wiele osób uważa również, iż wnęki wizualnie psują wnętrze, sprawiając, że wydaje się ono wybrakowane, niedokończone. Tymczasem w każdej wnęce tkwi ogromny potencjał aranżacyjny: wystarczy tylko uświadomić sobie, jak wiele mamy możliwości jej zagospodarowania! A zatem – jak praktycznie zaaranżować wnękę? Oto kilka podpowiedzi.
foto Pinterest

Wnęka niejedno ma imię

Kiedy słyszymy „wnęka”, w naszej wyobraźni może pojawić się obraz sporej przestrzeni, wysuniętej poza linię ścian danego pomieszczenia. Ale nie zawsze tak jest. Czasem wnęka to niewielkie wgłębienie w ścianie, albo przestrzeń pomiędzy dwoma obiektami (np. między ścianą a schodami albo między kabiną prysznicową a blatem z umywalką). No właśnie… Choć większość osób kojarzy wnękę przede wszystkim z salonem, to lokalizacja mniejszych i większych luk jest bardzo zróżnicowana. Jeśli mieszkanie było często remontowane lub poddawane wielu drobnym i większym przeróbkom architektonicznym, to możemy się doszukać co najmniej kilku takich niewykorzystanych wgłębień w różnych pomieszczeniach. Ale również w nowych budynkach, świeżo oddanych do użytku, znaleźć można wnęki – niektóre z nich były zaplanowane, inne stanowią dzieło przypadku, powstając na etapie aranżowania przestrzeni. Najbardziej problematyczne wnęki to te, które są asymetryczne, np. wnęki pod skosami, albo takie, które są wąskie, a zarazem bardzo głębokie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że każdą wnękę – bez względu na jej wielkość, głębokość, kształt i umiejscowienie – można w jakiś praktyczny i ciekawy sposób zaaranżować!


Wnęka – jakie może pełnić funkcje?

Umiejscowienie, wielkość, głębokość oraz dostępność wnęki mają decydujący wpływ na jej możliwości aranżacyjne. Najogólniej ujmując tematykę wnęk, można dokonać pewnej kategoryzacji ze względu na funkcje, jakie dana wnęka pełni. Możemy więc wyróżnić wnęki:

  • dekoracyjne – służące za wizualne urozmaicenie przestrzeni i umożliwiające stworzenie ozdobnej aranżacji bez konieczności zajmowania właściwej przestrzeni pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne i przydatne w niewielkich mieszkaniach, gdzie każda wystająca ze ściany półka zmniejsza funkcjonalność całego wnętrza. Wnęki dekoracyjne mogą być wpuszczonymi w ścianę półkami ozdobnymi z bibelotami, przestrzeniami eksponującymi dodatkowe oświetlenie pomieszczenia, miejscem na kominek, przestrzenią do wyeksponowania jakiegoś mebla, np. stylowej komody, uroczej toaletki lub oryginalnego barku;
  • magazynowe – wnęka jest doskonałym miejscem do przechowywania rzeczy, na które w normalnych okolicznościach trudno nam wygospodarować w domu odpowiednie miejsce. Wnęka kuchenna z powodzeniem spełni rolę małej spiżarni, w pokoju dziecka można we wnęce przechowywać zabawki, w przedpokoju z wnęki możemy zrobić praktyczny schowek na przedmioty sezonowe albo kącik gospodarczy ze środkami czystości i przyrządami do sprzątania… Każdy z nas ma wiele przedmiotów, nad którymi zastanawiamy się wiecznie: „Gdzie to upchnąć, żeby nie przeszkadzało?”. Wnęka jest w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem!
  • funkcyjne – to dość rozbudowana kategoria, w której ujmujemy zarówno wnęki mniejsze, pozwalające na zabudowę meblami (np. wnęka z garderobą) i sprzętami (np. wnęka w łazience wykorzystana na wstawienie pralki), jak i duże wnęki, które stanowić mogą w pomieszczeniu przestrzeń o odmiennej funkcjonalności (np. wnęka jadalniana w salonie, wnęka sypialniana w pokoju dziennym itp.).
foto Pinterest

Kilka pomysłów na praktyczne zaaranżowanie wnęki

Wiemy już, że wnęki są bardzo różne i że równie zróżnicowana jest ich lokalizacja. Oto kilka konkretnych przykładów na wykorzystanie wnęk w poszczególnych pomieszczeniach:

wnęka w sypialni – jeśli jest średniej wielkości, możemy w niej umiejscowić szafę, stwarzając w ten sposób niewielką garderobę. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ sypialnia to zwykle nieduże pomieszczenie i jeśli wnęki nie ma, wstawienie szafy może się wiązać ze znacznym ograniczeniem przestronności i funkcjonalności przestrzeni użytkowej. Innym pomysłem na wykorzystanie niedużej wnęki w sypialni jest urządzenie w niej „kącika piękności” - to idealne warunki do zaaranżowania kącika z toaletką i dużym lustrem! Większą wnękę w sypialni warto wykorzystać do urządzenia prywatnej łazienki – wówczas we wnęce wystarczy zamontować system drzwi przesuwnych, gwarantujący pełną dyskrecję podczas korzystania z pomieszczenia. Rodzice malutkich dzieci ułatwią sobie życie, organizując we wnęce kącik niemowlęcy – średniej wielkości wnęka z powodzeniem pomieści łóżeczko dziecięce;

wnęka w salonie – to najczęściej spotykana wnęka. Dużą, głęboką wnękę można wykorzystać w roli kącika noclegowego dla gości, albo jako sypialnię, jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na miejsce do spania. Wnęka w salonie to również doskonała przestrzeń do zaaranżowania kącika do pracy albo do stworzenia domowej biblioteki. Często organizujesz domówki? Wnękę w salonie możesz wykorzystać w roli stylowego kącika z ladą barową lub z komodą na wino! Płytsza wnęka salonowa to miejsce wprost stworzone na ozdobny portal kominkowy, a jeśli wnęka zlokalizowana jest na środku ściany (np. jako pozostałość po zamurowanym oknie), można pokusić się o zamontowanie w niej telewizora. Małe wnęki na ścianie nad sofą będą piękną formą dekoracyjnych półeczek, które można dodatkowo efektownie podświetlić;

Wnęka w przedpokoju – przedpokój to zwykle małe, ciasne i nieustawne pomieszczenie. Wnęka wydaje się tu być prawdziwym wybawieniem. Będzie świetna do wstawienia stylowej, pojemnej garderoby, albo do zaaranżowania wygodnego siedziska z dodatkową skrzynią na obuwie. Płytka i duża wnęka w przedpokoju pozwoli z kolei w interesujący sposób wyeksponować lustro, albo zamontować praktyczny panel wieszakowy.
foto Pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz