czwartek, 1 lutego 2018

Steampunk we wnętrzach

Seart, Rustyk

Wnętrza zaaranżowane w tym stylu z pewnością nie są dla każdego. Wiele osób mogą szokować i przytłaczać swoją wizualną ciężkością, ciemną kolorystyką, niezwykłymi elementami wyposażenia. Styl steampunk – bo to o nim mowa – będzie jednak idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują niebanalnych, zaskakujących rozwiązań, znudzeni standardową ofertą sklepów z wyposażeniem wnętrz. Jesteś nieco romantyczną duszą, którą fascynują wynalazki? Lubisz łączyć to, co stare z tym, co nowoczesne? Chętnie eksperymentujesz z Stylkolorami i dodatkami we wnętrzach i uwielbiasz się wyróżniać? Być może styl steampunk jest właśnie dla Ciebie!


Czym jest styl steampunk? Najłatwiej jest to zobrazować powiedzeniami typu: „sen przeszłości o przyszłości” czy „wiktoriański science-fiction”. To tak, jakbyśmy się przenieśli do XIX wieku i – pozostając w przeszłości – wyobrażali sobie, jak mogą wyglądać przyszłe zdobycze nauki i techniki. Wiek XIX był czasem szczególnym dla historii ludzkości, określany jest jako wiek pary i żelaza oraz jako wiek wynalazków. Nastąpił wówczas intensywny rozwój, głównie w dziedzinie mechaniki i powstało wiele zaskakujących urządzeń – choć wiele z nich nigdy nie spełniło swojej roli. Klimat tamtych czasów to wielkie biblioteki pełne naukowych opracowań, rozbudowane laboratoria i wszechobecna technika. Jednocześnie były to czasy, w których kobiety chodziły w ciężkich zdobnych sukniach z gorsetami, ludzi fascynowały odkrycia geograficzne i podróże, a domy wyposażone były w ciężkie i gustowne meble, jak skórzane fotele i kanapy oraz meble z egzotycznych gatunków drewna.

Styl steampunk we wnętrzach – główne założenia

Jak wprowadzić styl steampunk do domowych wnętrz? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że w tym przypadku aranżacja wnętrz jest trochę zabawą. Aby uzyskać zamierzony efekt, musimy dokonać stylizacji na wzór scenografii teatralno-filmowej. Aby wczuć się w klimat, można obejrzeć film np. o przygodach Sherlocka Holmesa. Zanim rozpoczniemy, musimy mieć też świadomość, że elementy wyposażenia, charakterystyczne dla stylu steampunk i budujące odpowiedni nastrój, nie są typowymi elementami dostępnymi w sklepach. Aby zdobyć oryginalne dekoracje do domu, niejednokrotnie trzeba będzie przetrząsać asortyment pchlich targów, a czasem i spędzać wieczory na tworzeniu czegoś z niczego. Styl steampunk jest bardzo wymagający, jeśli decydujemy się zaaranżować w nim mieszkanie, to musimy być konsekwentni i drobiazgowi, a przy tym kreatywni oraz… cierpliwi.

Główne cechy stylu steampunk w aranżacji wnętrz to:

  • ciemna, romantyczna, mroczna kolorystyka – królują różne odcienie brązu, od beżu, przez złoto i rdzę, aż po bardzo ciemny czekoladowy brąz. Brązową paletę uzupełniają inne ciężkie barwy, jak butelkowa zieleń i głęboka, ciemna czerwień
  • fascynacja mechaniką, obecność kół zębatych i innych uzewnętrznionych mechanizmów maszyn – możemy je wprowadzić do wnętrza w roli intrygujących dekoracji, np. zamiast zwykłego zegara na ścianie powiesić dekoracyjną kompozycję z kołami zębatymi
  • meble w stylu wiktoriańskim, wykonane z ciemnych gatunków drewna, takich jak heban, kanapy i fotele ze skóry, lub wręcz odwrotnie – drewniane meble utrzymane w prostym, minimalistycznym stylu
  • przyciągające uwagę żyrandole lub żarówki
  • duże nagromadzenie rodzinnych fotografii w sepii
  • gadżety takie jak stare globusy, mapy, lampy naftowe, szklane probówki i menzurki, elementy stalowe i miedziane
foto, Pinterest

Ze względu na duże nagromadzenie ciemnych barw oraz różnych dziwacznych dodatków, styl steampunk jest polecany zwłaszcza do dużych, wysokich, przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrz. Jeśli boimy się zbyt ciężkiego, ciemnego klimatu, albo dysponujemy raczej niewielkim mieszkaniem, możemy zdecydować się na urządzenie wnętrz w klimacie minimalizmu i steampunk wprowadzić jedynie w roli przyciągających uwagę akcentów.

Steampunk we wnętrzach – warto?

Można się zastanawiać, czy ciężki, dominujący i wymagający styl jest odpowiedni dla domowych wnętrz. Z pewnością sprawdza się w pomieszczeniach komercyjnych, wywołując wielkie „wow” u odwiedzających, jednak czy warto wprowadzać taką stylistykę do domowego salonu lub sypialni? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie, styl ten jest tak charakterystyczny i nietypowy, że każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dobrze czułby się wśród takiej aranżacji. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla indywidualistów poszukujących niebanalnego sposobu na urządzenie mieszkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz