wtorek, 20 lutego 2018

Styl góralski – nie tylko dla górali



Piękno i niezwykle przytulna atmosfera, jakie panują w tradycyjnych, górskich chatach, potrafią zauroczyć natychmiast i na stałe. Nie trzeba jednak rzucać całego swojego dotychczasowego życia i przenosić się w malownicze Tatry, by móc stworzyć ten wyjątkowy podhalański klimat w domu. Styl góralski w aranżacji wnętrz dawno już przestał obowiązywać jedynie na terenach górzystych, dziś każdy z nas może wyczarować nastrój góralskiej izby we własnym mieszkaniu.
Seart, Maxicana

Drewno – kluczowy element aranżacji góralskich

W stylu góralskim niewątpliwie najistotniejszym materiałem budowlanym jest drewno. Wynika to między innymi z faktu, iż jest to materiał łatwo dostępny na terenach górskich, ale to także przywiązanie do tradycji i zamiłowanie do świata natury. Nigdzie nie znajdziemy tak pięknych i klasycznych domów z bali, jak właśnie na Podhalu. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że styl góralski we wnętrzach można wyczarować także w domu murowanym czy bloku z wielkiej płyty – będzie nieco trudniej, ale przecież ściany można wyłożyć drewnianą okładziną albo boazerią, a podłogi drewnianymi deskami lub panelami. Poza drewnianymi ścianami i podłogą, niezbędne są meble z litego drewna. Muszą to być meble z rodzimych gatunków: świerkowe, sosnowe lub z drewna jodłowego, pokryte olejem lub woskiem i utrzymane w naturalnym, ciepłym wybarwieniu drewna.
Pomieszczenie, w którym tak wiele jest drewnianych elementów, natychmiast staje się przestrzenią przytulną i sprzyjającą wypoczynkowi. To doskonałe tło dla naturalnej, neutralnej kolorystyki i wzorzystych dodatków, które także stanowią charakterystyczne elementy stylu góralskiego.
Seart, Mexicana

Motywy, kolory i dekoracje w stylu góralskim

Gdy myślimy o typowej góralskiej chacie, od razu widzimy barwne chusty z haftowanymi parzenicami i kubki, ręcznie malowane w drobne szarotki. Dla stylu podhalańskiego istnieje jednak wiele typowych elementów, a dopiero wiele z nich nagromadzonych w jednej przestrzeni daje pełen obraz góralszczyzny.

Jeśli chodzi o kolorystykę, w stylu góralskim królują barwy neutralne. Wszechobecny, miodowy kolor drewna, pięknie komponuje się z beżem, brązem, szarościami i bielą. Całość stanowi idealne tło dla bardziej kolorowych dodatków w postaci ręcznie malowanych drewnianych figurek, haftowanych obrusów i dekoracyjnych poduszek. We wnętrzach warto wprowadzić też jakieś czerwone akcenty – wystarczy wspomnieć kolorystykę korali zakładanych do tradycyjnego stroju podhalańskiego, by uświadomić sobie, jak ważna w tym folklorze jest barwa czerwona.

Motywy popularne w stylu góralskim to oczywiście parzenica, szeroka krata oraz barwne wzory kwiatowe. Coraz częściej pojawiają się także zaadaptowane ze stylu skandynawskiego wzory norweskie – graficzna postać płatków śniegu, symetryczne zygzaki itp. Wśród tkanin należy wymienić bawełnę, len, wełnę i bawełniane koronki. Tekstylia to niezwykle istotny element wyposażenia wnętrz w stylu góralskim: ożywiają pomieszczenia swoją barwną kolorystyką i dodają przytulności. Narzuty i pledy porozrzucane na kanapach i fotelach czynią atmosferę w domu bardziej swojską i kuszą, by przysiąść z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką. Bardzo ważne jest także wykończenie elementów tekstylnych: poduszki obszyte ażurową falbanką czy koce z frędzlami są tutaj bardzo popularnymi dodatkami. Prawdziwa góralska chata nie obejdzie się również bez owczej skóry, rzuconej przed kominkiem lub służącej za dywanik pod niską, drewnianą ławą w salonie.
foto flickr.com


Meble w stylu góralskim – prostota, ale …

Nieco więcej trzeba napisać o samych meblach w stylu góralskim. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one bardzo zwyczajne, o prostej, nieco topornej linii, ciężkie i solidne, ale nie wyróżniające się niczym szczególnym. A jednak, styl podhalański w meblarstwie to specyficzne połączenie praktycznej prostoty i artystycznego kunsztu z silnym akcentem folklorystycznym. Proste krawędzie i grube blaty mebli z litego drewna świerkowego, sosnowego czy jodłowego w piękny i niezwykły sposób kontrastują z delikatnymi zdobieniami. Najpopularniejsze są ażurowe serca, wycinane w drzwiczkach szafek i oparciach drewnianych krzeseł oraz ławek. Niewątpliwie dodają one wizualnej lekkości bryle mebla. Bardziej zdobne meble w stylu góralskim posiadają efektowne rzeźbienia, wykonywane ręcznie. Są to zazwyczaj motywy ze świata fauny i flory lub fantazyjne zawijasy. Ozdobne mogą być również uchwyty mebli, np. w formie metalowych serduszek.
seart, Mexicana

W aranżacji w stylu góralskim nie może zabraknąć pewnych elementów wyposażenia. W kuchni (lub jadalni) koniecznie musi znaleźć się duży, klasyczny stół drewniany w prostokątnym kształcie lub wysoka, solidna ława. Dookoła stołu mogą się znaleźć proste drewniane taborety, krzesła z oparciem lub niskie ławki. W pomieszczeniu kuchennych nie powinno również zabraknąć stylowego drewnianego kredensu. W salonie należy ustawić dużą, miękką kanapę – może być w formie narożnika – oraz niską ławę zamiast stolika kawowego. W sypialni duże drewniane łoże z drewnianym wezgłowiem warto uzupełnić o komodę i dużą, pojemną szafę. Jeśli mamy miejsce, można również ustawić w pomieszczeniu efektowną i praktyczną drewnianą skrzynię – będzie idealnym meblem do przechowywania pościeli.


Styl góralski we wnętrzach z pewnością nie jest dla każdego. Ale jeśli przez cały rok odliczamy dni do zimowego urlopu, a w chłodne wieczory najbardziej lubimy zakopać się pod miękkim kocem z kubkiem ulubionego napoju, warto rozważyć urządzenie mieszkania w podhalańskiej stylistyce. Tego typu aranżacja przypadnie do gustu przede wszystkim domatorom, ceniącym ponad wszystko ciepło ogniska domowego i naturalny charakter domowych wnętrz.
Seart, Jagna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz