środa, 31 stycznia 2018

Meblew stylu PRL


Jeszcze do niedawna określenie: „masz meblościankę niczym w PRL” było kpiące i stanowiło zdecydowaną krytykę wystroju danego wnętrza.
Dziś wszystko się zmienia! 
Meble nawiązujące swym wyglądem do stylistyki z czasów PRL wracają do łask! Czy warto zaaranżować pomieszczenie w stylu retro i odwołać się do popularnych niegdyś meblościanek i innych mebli, owianych złą sławą na przestrzeni lat?

Charakterystyczne meble z przeszłości

Jeśli chcesz do wnętrza wprowadzić choć odrobinę lat 60, musisz szukać mocnych, najbardziej charakterystycznych akcentów. Do takich z pewnością należą:

  • mocno zabudowana, drewniana meblościanka, lakierowana na wysoki połysk;
  • kanciaste, szerokie fotele na drewnianych nóżkach;
  • duża drewniana ława, zamiast stolika kawowego;
  • prosty, drewniany, lakierowany regał;
  • pawlacz – czyli zabudowana szafka pod sufitem, wykorzystująca np. przestrzeń nad drzwiami;
  • półtapczan lub inaczej: rozkładane łóżko, stanowiące nierozerwalny element konstrukcyjny meblościanki lub regału.

To właśnie te meble są najbardziej charakterystyczne dla okresu PRL, a wynika to z faktu, iż albo zajmują stosunkowo niewiele miejsca, albo są wielofunkcyjne – a w mieszkaniach z wielkiej płyty, z ciasnymi pomieszczeniami, to właśnie były najważniejsze kryteria doboru wyposażenia.


Seart, meble Strong

 
Meble w stylu PRL charakteryzują się prostą, dość toporną linią, dzięki czemu świetnie wpisują się nie tylko w aranżacje vintage, ale również i w klimat nowoczesnych wnętrz. Z pewnością warto zainwestować w tego typu wyposażenie, zwłaszcza, że współczesne meble stylizowane na klimaty PRL pozbawione są tego, co najbardziej zraża ludzi do stylistyki lat 60.: kiczu, bylejakości i nudy. Meble stylizowane na te z czasów PRL są zdecydowanie bardziej niebanalne, wyszukane i oryginalne, jednocześnie zachowując klimat dawnych lat. Dodatkowo są to coraz częściej meble z litego drewna, solidne i trwałe, a zatem o żadnej bylejakości nie może być mowy. Z kolei rzeczywiste elementy wyposażenia z dawnych lat zyskują nowe oblicze za sprawą mocnego akcentu kolorystycznego, zmiany tapicerki, ozdobnej okleiny itp. Projektanci wnętrz podkreślają też, że wbrew pozorom w czasach PRL pojawiło się sporo oryginalnych, wartych uwagi projektów mebli, które nie mogły być wprowadzone do produkcji na szeroką skalę ze względów ekonomicznych. Współcześni projektanci mebli wyszukują te perełki, dając im ponowną szansę na to, by zaistnieć na rynku.
Seart, komoda Black Horse 2

Odczarowanie mebli w stylu PRL nastąpiło w ostatnich latach na wiele różnych sposobów. Pojemne meblościanki nadal są popularne, dziś jednak stosuje się w nich asymetrię oraz sporo przeszkleń, dzięki czemu zyskują na wizualnej lekkości. Dodatkowo warto wprowadzić do drewnianych mebli trochę koloru. Każdy, kto pamięta czasy PRL, z pewnością kojarzy tamtejsze meblościanki – one wszystkie były takie same, utrzymane w naturalnym drewnianym wybarwieniu i pokryte błyszczącym lakierem… Dzisiejsze meblościanki, nawet jeśli nawiązują stylistyką do tamtych dawnych mebli, przemycają do aranżacji nieco koloru, czy to w postaci barwnych frontów, czy odmalowanych detali. Fotele w stylu PRL także dziś są dość obszerne i mają prostą, niewyszukaną linię, za to projektanci mebli postawili na odświeżenie tapicerki: mocne, wyraziste wzory lub soczysta kolorystyka to to, co sprawia, że fotel stylizowany na ten z lat 60. jest dziś meblem pożądanym i idealnym także do nowoczesnego wnętrza.

Meble w stylu PRL są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka praktycznych, pojemnych mebli do niedużego mieszkania, a także dla wszystkich osób sentymentalnych, które lubią niebanalne rozwiązania, łączenie starego z nowym i cenią sobie ucieczkę od szablonowych aranżacji wnętrz. Drewniane meble w starym stylu dają nam duże możliwości w zakresie projektowania wnętrz, stanowić mogą podstawę wyposażenia, narzucając stylistykę całemu mieszkaniu, albo stać się jedynie barwnym, „egzotycznym” akcentem we współczesnej aranżacji.

Stylistyka PRL – nie tylko meble!

Jeśli ktoś zdecyduje się na vintage'ową aranżację wnętrza i pragnie nawiązać do lat 60., należy pamiętać o tym, że klimat tamtych dawnych mieszkań tworzyły nie tylko meble, ale również charakterystyczne dodatki. Meble w stylu PRL to, oczywiście, niezbędne tło dla całej aranżacji, pozwalające uzyskać określony nastrój, jednak odpowiednie dodatki i dekoracje uczynią aranżację bardziej realistyczną. Aby dobrze oddać klimat mieszkania z czasów PRL, pawlacz, ławę, meblościankę i tapczan należy uzupełnić o:

- boazerię – niegdyś w niezbyt udanym pomarańczowawym odcieniu, dziś modnie pomalowaną na biało lub w kolorowe, nierównomierne pasy;
- paprotki – to charakterystyczne rośliny dla tamtych czasów, stały na półkach meblościanek i regałów;
- dywan w tureckie wzory;
- gumolit lub wykładzinę dywanową – panele, deski i płytki podłogowe to zdecydowanie nie rozwiązania na tamte czasy.


czwartek, 25 stycznia 2018

Z pokolenia na pokolenie, czyli drewniane meble z duszą



Powszechnie znana jest opinia, że meble drewniane to wyposażenie na długie, długie lata. I nie jest to tylko górnolotny frazes, wystarczy przejść się po targu staroci, albo poprzeglądać internetowe antykwariaty, by przekonać się, że stare, drewniane kredensy, gustowne toaletki i tradycyjne, wielowiekowe stoły z drewna są nadal piękne i przyciągają wielu miłośników staroci. Czy warto przyjmować w spadku stare, rodzinne drewniane meble? Tak! Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.
foto Pinterest


Oryginalne meble sprzed lat – doskonała jakość i świetny wygląd

Przeglądając rynkową ofertę starych drewnianych mebli, szybko można dojść do wniosku, że przedmioty te osiągają nieraz naprawdę wysokie ceny, a mimo to ludzie zaciekle walczą o wygranie licytacji i zdobycie szafy, stołu, kompletu drewnianych krzeseł czy pięknego lustra oprawionego w ramę z drewna. Dlaczego tak się dzieje? Jest co najmniej kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze: drewniane meble wraz z upływem lat nabierają szlachetności, drewno ciemnieje, zaczyna przyjemnie skrzypieć, czasami nosi uszlachetniające je ślady użytkowania, które dodają wizualnego uroku, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na stan konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania mebla. Po drugie: stare meble z drewna to niewątpliwie przedmioty z duszą, są nieco tajemnicze, mają zaklętą w sobie – często nieznaną nabywcy – historię, dzięki czemu fascynują i intrygują. Po trzecie: są wyjątkowe. Nierzadko są to meble, które stworzono według starych, przestarzałych dziś rozwiązań, odznaczające się nietypowym dla współczesności wzornictwem i unikatowością. Po czwarte: najczęściej są to meble, które powstały przy użyciu wyłącznie naturalnych materiałów, nie znajdziemy w nich kombinatorstwa, domieszek sztuczności i oszczędzania na materiale – ponieważ w dawnych czasach rynek rządził się zupełnie innymi prawami, niż obecnie.

Łatwo odnowisz, łatwo przerobisz

Jedną z niepodważalnych zalet wiekowych mebli z drewna jest to, że można je dowolnie przerabiać, poddawać zróżnicowanym formom renowacji i nadawać im nowy wyraz, przy jednoczesnym zachowaniu sentymentalizmu i tradycji. Ta elastyczność w decydowaniu o ostatecznym wyglądzie drewnianych antyków sprawia, że drewniane meble są doskonałe do każdego wnętrza, w każdym stylu.

Meble z drewna można przemalować na dowolny kolor, wykończyć błyszczącym lakierem lub matowym woskiem, wymienić mu uchwyty, wykonać przecierki – dodając romantyzmu i podkreślając wiek mebla. Solidne meble z litego drewna pozostają bardzo plastycznym materiałem i bez trudu dostosujemy je do naszej indywidualnej wizji. A co najważniejsze – nasze przeróbki nie wpłyną w żaden sposób na trwałość, stabilność i żywotność mebla, oczywiście pod warunkiem, że są przeprowadzone umiejętnie, z zastosowaniem preparatów dedykowanych do powierzchni drewnianych.
foto Pinterest

P jak przytulność

Nic tak nie wprowadza do pomieszczenia przytulności, jak pamiątki z dawnych lat. Stary mebel warto więc umieścić także w nowoczesnym wnętrzu, jeśli chcemy uniknąć wrażenia katalogowości i chłodu. To zadziwiające, jak jeden fotel bujany, jedna oszklona witrynka czy jedna stara, drewniana biblioteka mogą odmienić każde pomieszczenie, dodając mu ciepła i wyjątkowości. Jeśli mamy stare drewniane meble odziedziczone po przodkach, możemy uznać się za prawdziwych szczęściarzy – znając historię mebli i mając wspomnienia z dzieciństwa z nimi związane, z pewnością będziemy czuć ciepło w sercach za każdym razem, gdy spojrzymy na zabytkowe wyposażenie. Ale nawet meble nabyte w jakimś komisie, na pchlim targu albo w galerii z antykami mogą uczynić wnętrze bardziej przytulnym. A my możemy marzyć, fantazjować i rozmyślać, próbując odgadnąć ich przeszłość.

Pozostaw coś po sobie przyszłym pokoleniom!

Nie masz kredensu po babci, fotela po pradziadku ani dębowego stołu po ciotce i czasem zatęsknisz za takimi rodzinnymi skarbami? Zadbaj o przyszłość następnych pokoleń i nie powielaj błędów swoich przodków! Wybierając meble do swojego domu, postaw na najwyższą jakość i piękne wzornictwo, jakie zaoferują Ci drewniane meble. Zyskasz wyposażenie trwałe, niezawodne i ponadczasowe, a jednocześnie będziesz mieć coś, co przekażesz swoim dzieciom i wnukom, a co z dumą i radością będą mogli wstawić do swoich mieszkań – bez względu na to, jaką aranżację wnętrz wybiorą!
Seart, komoda Rustyk 7/1

wtorek, 23 stycznia 2018

Styl etno we wnętrzach



Któż z nas w swojej zwyczajnej codzienności nie marzy o dalekich, egzotycznych podróżach i o bliskim kontakcie ze światem przyrody? Te marzenia można zrealizować...we własnym domu! Wystarczy zaaranżować mieszkanie w stylu etno. A że styl ten jest barwny i różnorodny, tak, jak bogate i zróżnicowane są kultury plemion i narodów całego świata – każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
foto Pinterest

Styl etno we wnętrzach – główne cechy

Nazwa stylu etno nawiązuje do etnologii, czyli nauki o dorobku kulturowym na różnych obszarach Ziemi. Pragnąc zaaranżować mieszkanie w tym właśnie nurcie, trzeba przygotować się na nieustającą, fascynującą podróż i przygodę. Rdzeniem stylu etno jest zamiłowanie do tego, co naturalne i co wywodzi się z kultury ludowej. Mieszkanie w stylu etno będzie nawiązywało wzornictwem do jednej lub kilku odległych kultur, a także do elementów typowych dla świata przyrody, nieskażonego cywilizacją. To sprawia, że etno doskonale wpisuje się we współczesny trend naturalnych wnętrz.

Charakterystyczne barwy dla stylu etno to połączenie kolorów otaczającej przyrody oraz palety barw typowej dla danej kultury. Znamienne dla tego stylu jest to, że można w aranżacji nawiązać do wybranej, jednej kultury, lub stworzyć odważny miks zróżnicowanych elementów ludowych z różnych zakątków świata. Przewodnim kolorem wnętrz etno jest naturalny, soczysty odcień zieleni. Należy go połączyć z piaskowym tonem koloru żółtego, ognistą, rdzawą czerwienią, beżami, brązami i szarościami. Najłatwiej jest zaaranżować wnętrze, w którym ściany mają neutralne beżowe i szare odcienie, a intensywne barwy występują w postaci dodatków.

Kolory natury to jednak tło dla głównego elementu aranżacji w stylu etno, którym są wzory. Każda kultura posiada charakterystyczne dla siebie wzornictwo: typowo afrykańskim wzorem są czarno-pomarańczowe okręgi, zygzaki i postaci. Afryka kojarzy nam się również z dzikimi zwierzętami, więc w salonie w stylu etno mogą zagościć motywy zwierzęce: lamparcie cętki, biało-czarne, nierównomierne pasy nawiązujące do zebry czy brązowe łatki imitujące umaszczenie żyrafy. W dalekim Meksyku z kolei królują wielobarwne zygzaki, charakterystycznymi deseniami z różnych zakątków świata są również azteckie romby czy mozaiki arabskie. Nie musimy ograniczać się do jednego typu wzornictwa, jeśli jednak decydujemy się na odważne połączenie motywów, wzorów i kolorów z różnych kultur, najbezpieczniej jest wprowadzić jedynie drobne akcenty etno, wkomponowane w neutralne, klasyczne tło.

Dla kultury etnicznej niezwykle istotne jest szeroko pojmowane rzemiosło artystyczne. Warto więc wprowadzić do etno salonu czy sypialni w stylu etno przedmioty wytwarzane ręcznie, zgodnie z ludowymi tradycjami. W związku z tym, że kultura ludowa czerpie surowce wprost z przyrody, kolejną charakterystyczną cechą stylu etno są naturalne materiały. Drewniane meble i podłogi, wiklinowe kosze, bambusowe rolety, gliniane naczynia – to elementy wyposażenia, które wspaniale wpisują się w ten egzotyczny, podróżniczy i ludowy nurt. Nie zapominajmy o dodatkach z tkaniny: wzorzyste koce i dywany, zwiewne zasłony w kwiatowe motywy, proste lniane obrusy ręcznie haftowane są dodatkami, które nie tylko dodadzą wnętrzu odpowiedniego, egzotycznego klimatu, ale i wprowadzą atmosferę domowej przytulności.
foto Pinterest

Meble do stylu etno – co wybrać?

Wybierając meble do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu etno, mamy dwie drogi, którymi możemy podążać. Pierwsza z nich to typowe meble kolonialne, wykonane z egzotycznych gatunków drewna i nawiązujące swoim wzornictwem do kultur z odległych krain geograficznych. Drugą możliwością, wybieraną zdecydowanie częściej, także przez wzgląd na to, iż jest to znacznie mniej kosztowna opcja, jest kupno klasycznych mebli z litego drewna. Czy jednak do stylu etno pasować będą każde jedne meble drewniane? Nie! Należy wybierać meble o prostej formie, najlepiej takie, do produkcji których użyto desek z wyraźnym usłojeniem i wyczuwalną strukturą. Niski, kwadratowy stolik kawowy, prosta drewniana ława, pojemne sosnowe skrzynie to odpowiednie wyposażenie dla etno aranżacji. Dodatkową zaletą wyboru klasycznych mebli z drewna jest fakt, że jeśli kiedyś znudzi nam się wybrana stylistyka wnętrza, wyposażenie bez trudu dopasujemy do wielu innych aranżacji.

Styl etno jest stylem niezwykle wdzięcznym, ułatwiającym wypoczynek w domowym zaciszu, ale i pomagającym odnaleźć we współczesnym, zabieganym świecie wartości, które powinny być dla człowieka szczególnie istotne. Ciekawość świata, poszanowanie dla odmiennych kultur, docenienie dorobku kulturowego i sztuki ludowej – warto wprowadzić do mieszkania te elementy, by każdego dnia na nowo odkrywać piękno otaczającej nas rzeczywistości. Pamiętajmy tylko, by zachować umiar, tak niezbędny przy każdej aranżacji wnętrz – w przeciwnym wypadku możemy uzyskać pomieszczenia o groteskowym, jarmarcznym charakterze, krzykliwe i kiczowate, które nie tylko nie będą ładne i modne, ale i utrudnią nam wypoczynek. Nie zapominajmy, że styl etno czerpie inspirację z dalekich kultur, ale nie jest dosłownym odwzorowaniem afrykańskich czy azjatyckich wnętrz.

czwartek, 18 stycznia 2018

Jak urządzić domowe biuro, by było piękne i funkcjonalne?

Jak urządzić domowe biuro, by było piękne i funkcjonalne?

Praca w domu – coraz więcej osób wybiera takie rozwiązanie. Czasem wykonujemy pracę zdalną, innym razem prowadzimy domowy gabinet, w którym przyjmujemy petentów, jeszcze inni zabierają część „papierkowej” pracy z biura do domu, a czasami po prostu potrzebujemy kącika, w którym w ciszy i skupieniu możemy rozliczyć rachunki, zaplanować rodzinny wyjazd czy zająć się swoim hobby. Bez względu na to, która opcja dotyczy Ciebie, warto zadbać o stworzenie domowego biura lub chociaż kącika do pracy, takiego, w którym panują odpowiednie warunki, ale i takiego, który wpisuje się w stylistykę aranżacyjną całego mieszkania.
Seart, biurko Rustyk

Urządzamy domowe biuro – określ jego funkcje

Domowe biuro czy też kącik do pracy w domu może nam służyć do realizacji różnych zadań, a w związku z tym – każdy może od niego wymagać innych cech. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad stylem tego pomieszczenia i wybierać meble do biura, koniecznie przemyślmy, do czego będziemy używać tej przestrzeni, jak wiele miejsca potrzebujemy i jakiego typu wyposażenie będzie nam potrzebne. Przykładowo: osoba zajmująca się rękodziełem potrzebuje zarówno dużego blatu roboczego, jak i wielu szafek oraz półek do przechowywania materiałów niezbędnych do realizacji projektów, z kolei programiście wystarczy wygodne krzesło komputerowe oraz nieduży stolik lub biurko, ewentualnie regał na specjalistyczne książki czy dokumentację. Jeśli planujesz stworzyć domowe biuro, koniecznie zacznij od wypisania wszystkich rzeczy, które chcesz przetrzymywać w pomieszczeniu oraz wszystkich zadań, które zamierzasz w biurze realizować. Dzięki temu uzyskasz odpowiedź na pytania dotyczące potrzebnej powierzchni oraz typu i wielkości mebli, które Ci się przydadzą.

Domowe biuro – o tym nie można zapomnieć

Istnieje kilka przedmiotów oraz cech domowego biura, o których nie można zapomnieć, bez względu na to, jaki charakter ma mieć pomieszczenie i jakie funkcje będzie pełnić. Oto one:
Rustykalne Uchwyty, krzesło obrotowe RM 005

  • zawsze zaopatrz się w wygodne, ergonomiczne krzesło lub fotel, nawet jeśli na ogół wykonujesz pracę w pozycji stojącej – komfortowe siedzisko przyda się, gdy zechcesz chwilę odpocząć;
  • pamiętaj, że krzykliwe kolory, jak soczysta czerwień czy jaskrawy żółty utrudniają koncentrację i powodują szybsze męczenie się wzroku, choć jednocześnie wyzwalają energię. Z kolei pastelowa, delikatna kolorystyka wycisza, uspokaja i...może powodować senność. Wniosek z tego taki, że barwy, królujące w domowym biurze należy dobrać nie tylko do własnych preferencji, ale i do rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Artysta malarz może poszaleć z barwami, sumienny księgowy powinien wybrać coś spokojniejszego;
  • oświetlenie jest niezwykle ważne w domowym biurze każdego rodzaju. Właściwy dopływ światła słonecznego to nie tylko lepsze warunki do pracy, ale i lepszy nastrój! Jeśli pomieszczenie jest zacienione albo pracujesz w godzinach wieczornych, koniecznie zaopatrz się w dobrą lampę z łagodnym światłem o naturalnym, ciepłym odcieniu;
  • bardzo ważny jest komfort pracy, dlatego należy wybierać ergonomiczne meble, wygodne i trwałe, najlepiej takie z litego drewna, ponieważ zagwarantują nam dobre samopoczucie w czasie pracy. Dodatkowo równie istotnym aspektem jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i właściwe rozplanowanie mebli w pomieszczeniu. Biurko, na którym stoi komputer, nigdy nie powinno być ustawione na wprost okna, ponieważ słońce będzie nam się odbijać w monitorze, znacznie pogarszając widoczność. Szafki z wysuwanymi szufladami muszą być ustawione w takich miejscach, by możliwy był swobodny dostęp do zawartości każdej szuflady, a najczęściej używane w pracy przedmioty lub dokumenty należy mieć zawsze w zasięgu ręki, dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie przy biurku pojemnego, stabilnego regału;
  • jeśli domowe biuro ma służyć tylko nam i naszej pracy, możemy zaaranżować je według własnego pomysłu, zgodnie z własnym gustem. Jeśli jednak będzie to miejsce przyjmowania klientów lub partnerów biznesowych, pamiętajmy o tym, że pomieszczenie służbowe to pewnego rodzaju wizytówka firmy i biuro powinno wówczas odzwierciedlać wizerunek przedsiębiorstwa, jego idee, specyfikę i prezentowane przez nie wartości.
Seart, biurko Rustyk

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie do pracy…

...wcale nie oznacza to, że jesteś na przegranej pozycji i pozostaje Ci wyłącznie wynajem pomieszczenia biurowego! Wiele osób świetnie sobie radzi, aranżując kącik do pracy w którymś z domowych pomieszczeń. Najlepiej do tego celu nadaje się kawałek salonu, kąt w sypialni lub fragment jadalni. Pamiętajmy tylko, by wybrać miejsce, w którym nie będzie nam przeszkadzać toczące się obok życie rodzinne. Aby zapewnić sobie odrobinę prywatności i spokoju, spróbuj odgrodzić się od domowników dużą biblioteczką, rozbudowanym regałem, ladą barową, albo innym masywnym meblem – możliwości jest naprawdę sporo! Jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca na kącik do pracy z prawdziwego zdarzenia, zdecyduj się chociaż na drewnianą konsolę, którą ustawisz gdzieś pod ścianą – taki mebel zajmuje niewiele przestrzeni, a fakt, że masz swoje własne, stałe miejsce do pracy naprawdę przyczyni się do lepszej organizacji i usprawni wykonywanie obowiązków.

czwartek, 11 stycznia 2018

Metamorfoza mebli – mała zmiana, duży efekt!


Wiele osób posiada wiekowe już meble drewniane, które wciąż zachwycają nienagannym wyglądem oraz trwałością i funkcjonalnością. Jeśli jednak od kilkunastu lat towarzyszy nam to samo wyposażenie domowe, zaczynamy odczuwać znudzenie i rozważamy możliwość wprowadzenia zmian. Nie chcesz rozstawać się z ukochanym starym kredensem, drewnianą szafą i stolikiem kawowym odziedziczonym po babci, ale jednocześnie marzysz o zmianach w aranżacji swojego mieszkania? Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem całkowicie odmienić wygląd wiekowych drewnianych mebli, uzyskując niebanalny i modny efekt!

1. Postaw na zdecydowany kolor – malujemy meble drewniane

To niesamowite, jak jedna farba, lakier lub wosk mogą odmienić charakter danego mebla! Warto wyzbyć się strachu i postawić na zdecydowany kolor, który nie tylko tchnie nowe życie w ulubioną komodę, ale i w całe wnętrze. Nurty w aranżacji wnętrz odkrywają przed nami mnóstwo możliwości w tematyce malowania mebli – i to zarówno pod względem doboru preparatu, jak i w kwestii techniki nakładania go oraz decyzji, czy przemalujemy cały mebel, czy tylko wybrane jego fragmenty. Bardzo często można się również spotkać z zestawieniem ze sobą 2-3 kontrastujących barw. Dzięki pokryciu jasnym kolorem niektórych płaszczyzn oraz ciemniejszą barwą innych, możemy optycznie zmienić kształt mebla, jego proporcje. To sprawia, że jeszcze lepiej możemy dopasować mebel do konkretnego wnętrza.

Najczęściej do malowania mebli wybierane są farby akrylowe wodorozcieńczalne. Dzięki tego typu preparatom możemy decydować o intensywności uzyskanej barwy. Farby te są bardzo wydajne i całkowicie kryjące – jeśli zdecydujemy się na pomalowanie mebla drewnianego farbą akrylową, rysunek drewna nie będzie widoczny.

Inną metodą zmiany koloru drewnianego mebla – coraz popularniejszą w ostatnich latach – jest użycie farby kredowej. Farby tego typu są matowe i dają delikatniejsze, bardziej pastelowe wybarwienie niż farby akrylowe. Tu również uzyskujemy pełne pokrycie powierzchni mebla, ale jednocześnie preparat jest łatwo ścieralny, dzięki czemu możemy za pomocą farby kredowej uzyskać świetny efekt postarzania – przecierki. Zaletami farb kredowych jest szybkość schnięcia – kolejne warstwy można nakładać co 20-30 minut – oraz duża gęstość, która sprawia, że farbami tymi bardzo łatwo nanosi się również wzory przez szablon. Minusem może być stosunkowo wysoka cena produktu.

Za pomocą bejcy możemy delikatnie przyciemnić i uwypuklić naturalną barwę drewna, jednocześnie odświeżając mebel, jednak nie uzyskamy tu pełnej i zdecydowanej koloryzacji. Podobnie będzie w przypadku zastosowania kolorowego wosku – zmienimy delikatnie wybarwienie powierzchni mebla, ale będzie to zaledwie muśnięcie kolorem, przy zachowaniu wyraźnego rysunku drewna.
źródło Pinterest

2. Uchwyty, które odmienią każdy mebel

Nie od dziś wiadomo, że uchwyty potrafią w zadziwiający sposób odmienić charakter mebla. Jeśli więc chcemy nieco unowocześnić posiadaną komodę, wymieńmy uchwyty szuflad z rustykalnych, ręcznie kutych ornamentowych wzorów na minimalistyczne, proste chromowane uchwyty. Jeśli klasyczne drewniane meble kuchenne, utrzymane w naturalnym wybarwieniu drewna, wyposażymy w gałki meblowe z tworzywa, dekorowane ręcznie malowanymi wzorami kwiatowymi lub uroczymi groszkami, wpuścimy do pomieszczenia trochę radości i sielskiej atmosfery. Możemy przeprowadzić skuteczną metamorfozę mebli, decydując się na wymianę uchwytów pod względem materiału wykonania, kształtu, stylu i kolorystyki. Bogactwo oferty przyprawia o zawrót głowy! Trudno nam zdecydować, które uchwyty podobają nam się najbardziej? Komplety mebli np. kuchennych, możemy wyposażyć w dwa rodzaje uchwytów: górne szafki w jeden wzór i dolne w drugi, to dodatkowo wpłynie na wyjątkowość i niebanalność aranżacji, pozwoli też na zróżnicowanie kolorystyczne stojących i wiszących szafek.
źródło Rustykalne Uchwyty

3. Intrygujące wzory – okleiny i naklejki na meble

Jeśli nie chcemy malować mebli i wolimy szybsze sposoby na metamorfozę szafek, dobrym rozwiązaniem będzie wybór nowoczesnej ozdobnej okleiny meblowej (dla pokrycia całej powierzchni frontów mebli) lub naklejek (dla uzyskania ciekawych wzorów na powierzchni szafek). Tutaj również mamy sporo różnych produktów do wyboru. Możemy zdecydować się m.in. na okleinę lustrzaną, dającą bardzo ciekawy efekt, na tzw. tapetę do mebli, albo na dekoracyjną folię samoprzylepną. Nasze drewniane meble możemy pokryć okleiną w jednej barwie lub zdecydować się na wzorzystą wersję, np. okleinę w groszki, paski, a nawet w drobne trójkąty i wzory kwiatowe.
źródło Pinterest

4. Zmień część, zamiast całego mebla

Zdarza się, że dojrzewamy do wymiany danego mebla, bo np. uszkodzony został jego blat, czy powstała jakaś inna trudna do usunięcia usterka. A przecież – zamiast wymieniać cały mebel – możemy zdecydować się na zmianę tej jednej, uszkodzonej czy zniszczonej części! Po co wymieniać piękną, praktyczną komodę, jeśli możemy w miejsce zepsutej szuflady zamówić taką samą, zrobioną na wymiar, tylko np. w innym kolorze niż reszta mebla? Jeśli szufladę tę umieścimy w środku ciągu szuflad, uzyskamy bardzo oryginalny i odświeżający efekt. Szafki kuchenne prezentują się brzydko z powodu mocno zużytego blatu? Wymień sam blat! Może na jakiś w kontrastującej z frontami szafek barwie…? A jeśli drewniany blat solidnego stołu po wielu latach użytkowania nadal prezentuje się świetnie, jednak jego nogi pozostawiają wiele do życzenia – wymieńmy same nogi! Możemy zakupić nowe lub skompletować je z innego starego stołu (znalezionego w domu albo nabytego na targu staroci).

wtorek, 9 stycznia 2018

Styl hygge we wnętrzach


Choć styl skandynawski we wnętrzach króluje w naszych domach od dobrych kilku lat, dziś świat zwraca się ku duńskiej wersji aranżacji. Duńczycy bowiem łamią stereotyp skandynawskich stylizacji, postrzeganych przez wiele osób jako wyjątkowo chłodne i stawiające na pierwszym miejscu funkcjonalność.
foto Pinterest

Styl hygge, czyli co?

Hygge to duńska filozofia szczęścia, jej założenia opierają się na przeświadczeniu, iż człowiek szczęśliwy to taki, który potrafi celebrować drobne przyjemności, czerpać radość z tego, co dla niego istotne i pielęgnować miłe uczucia. Aranżacja wnętrz odgrywa w filozofii hygge bardzo ważny element, a wynika to z faktu, iż Duńczycy są domatorami i spędzają w mieszkaniu – swoim bądź rodziny lub przyjaciół – bardzo dużo czasu. Urządzenie domu zgodnie z założeniami duńskiej filozofii to świetny pomysł na wprowadzenie do wnętrz przytulności, ciepłej, serdecznej atmosfery oraz na stworzenie sobie warunków idealnych do prawdziwego, głębokiego relaksu po trudnym i pracowitym dniu.

Nie da się jednoznacznie określić, jak powinny wyglądać wnętrza w stylu hygge, ponieważ główną zasadą tego nurtu aranżacji jest to, by jak najlepiej dopasować domowe wnętrza do osobistych preferencji. Mieszkanie ma się stać naszą strefą komfortu, ma dopieszczać wszystkie nasze zmysły i sprawiać, że czujemy się we własnym domu po prostu dobrze. Istnieje jednak kilka głównych wytycznych obowiązujących przy aranżowaniu wnętrz w stylu hygge, bo choć każdy z nas inaczej definiować może szczęście, to jednak badania dowodzą, że istnieją elementy wystroju wnętrz, dobrze wpływające na nastrój większości ludzi. Warto w tym względzie wierzyć Duńczykom, którzy zajmują zaszczytne pierwsze miejsce na liście najszczęśliwszych narodów na świecie.

Aranżacja w stylu hygge – główne założenia

Nie jest trudno urządzić wnętrza w stylu hygge. Wystarczy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach czujemy się komfortowo i jakie elementy wyposażenia sprostają naszym oczekiwaniom pod względem stylu, koloru, wygody, praktyczności etc. Następnie nasze wnioski należy zestawić z głównymi założeniami stylizacji hygge i połączyć wszystko w spójną i odpowiednią dla nas całość. Proste, prawda? A zatem: jak uzyskać styl hygge we wnętrzach?

1. Odpowiednie, klimatyczne oświetlenie – Dania nie rozpieszcza swoich mieszkańców piękną pogodą. W ciągu roku większość dni jest deszczowa i ciemna. Duńczycy starają się ze wszystkich sił zaaranżować swoje domy w taki sposób, by pomieszczenia były jasne i przytulne. Ogromną rolę w tych wysiłkach odgrywa odpowiednie światło. Oświetlenie do wnętrz w stylu hygge musi być delikatnie przytłumione, miękkie i ciepłe. Zamiast jednego, dużego źródła światła, jak żyrandol zawieszony w centralnym miejscu na suficie, lepiej zdecydować się na kilka mniejszych punktów świetlnych. Poza tradycyjnymi lampami i lampkami, warto zainwestować w łańcuchy świetlne, cotton-ballsy, piękne i nastrojowe świeczniki, świece zapachowe. Wybierzmy do oświetlenia domowych pomieszczeń takie źródła światła, które nie tylko wprowadzą odpowiednią atmosferę, ale i same w sobie staną się miłą dla oka dekoracją.


2. Ukoić zmysł dotyku, czyli miękkie i przytulne tkaniny – założenia filozofii hygge mówią, że w domowym zaciszu należy zadbać o dopieszczenie wszystkich swoich zmysłów, a zatem również zmysłu dotyku. Nic nie nadaje się do tego lepiej, niż miękkie i puszyste tkaniny! Styl hygge we wnętrzach odnajdziemy w stosach mięciutkich poduszek i ciepłych pledów, w puchatych dywanach i włochatych skórach zwierzęcych, rzuconych przed kominkiem. Poza tkaninami, na zmysł dotyku możemy wpływać również elementami wykończeniowymi oraz meblami, przyjemnie będzie nam usiąść na miękkiej, aksamitnie gładkiej sofie, albo przejść się boso po ciepłej, drewnianej podłodze.
foto Pinterest

3. Stonowana, naturalna kolorystyka – neutralne kolory wpływają kojąco na nasze zmysły, pomagają się odprężyć i sprawiają, że czujemy się w danym wnętrzu bardziej swobodnie. Jeśli lubimy soczyste, zdecydowane kolory albo cukierkowe pastele, to oczywiście możemy je zastosować w domowej aranżacji, jednak Duńczycy sugerują, by tego typu barwy występowały raczej w formie detali. Główne, przewodnie kolory we wnętrzach hygge to biel, beż, brąz, naturalna zieleń i szarości oraz naturalny odcień drewna.

4. Blisko świata przyrody – filozofia hygge zakłada, że człowiek jest szczęśliwy, gdy żyje w harmonii z otaczającym go światem. Bliski kontakt ze światem przyrody zawsze daje ukojenie i napełnia radością oraz pozytywną energią. Dlatego warto wpuścić do mieszkania naturalne materiały i tkaniny: drewno (drewniane meble, podłogi, drewno na ścianach), kamień (ściany), wiklinę (kosze zamiast półek na regałach, kosze z owocami), bawełnę, len; oraz otoczyć się dużą ilością roślin. Tak zaaranżowany dom z pewnością da wytchnienie od głośnego i przesyconego sztucznością świata cywilizacji.
foto Pinterest

5. Detale z duszą, czyli sentymentalne pamiątki – dobrze czujemy się, wspominając ważne dla nas osoby i miłe dla nas wydarzenia, dlatego też we wnętrzach w stylu hygge nie powinno zabraknąć sentymentalnych pamiątek i bliskich sercu podarków. Na ścianach mogą zawisnąć ładnie oprawione rodzinne fotografie, a w salonowej witrynce możemy wyeksponować pamiątki z podróży do ulubionych miejsc. Nie powinno również zabraknąć miejsca na meble z duszą, które wywołują w nas przyjemne wspomnienia: stolik kawowy, przy którym w dzieciństwie piliśmy kakao z ukochaną babcią, ulubiony fotel bujany dziadka, stylowa toaletka odziedziczona po cioci – oto elementy wyposażenia, które sprawią, że wnętrze domu będzie bardziej hygge.

6. Ulubione przedmioty – urządzając wnętrza w stylu hygge nie możemy zapominać, że styl ten daleki jest od katalogowego aranżowania pomieszczeń. Owszem, istnieją tu pewne przewodnie założenia, jednak najważniejszą zasadą stylu jest to, by dopasować wnętrze do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. W związku z tym, w domu nie może zabraknąć naszych ulubionych, codziennych przedmiotów, które ułatwiają nam celebrowanie pięknych momentów. Chodzi tu o ulubiony kubek, lampkę nocną, starego misia z czasów dzieciństwa, obraz, który wyjątkowo nam się podoba – nie musimy (a nawet nie możemy!) rezygnować z obecności tych przedmiotów w naszym mieszkaniu, nawet jeśli nie do końca odpowiadają stylem bądź kolorystyką całemu wnętrzu.

7. Strefa komfortu – kącik wypoczynkowy – każdy szanujący siebie i swoją rodzinę Duńczyk posiada w domu odpowiednio zaaranżowany kącik wypoczynkowy. Większość z nas również posiada takie miejsce w swoim domu, choć zwykle nie rozpatrujemy tego w kategoriach kącika. Chodzi o to, by stworzyć sobie warunki idealne do wypoczynku, do przebywania w samotności, do niespiesznego wypicia gorącej herbaty, przeczytania porannej gazety albo zatopienia się w lekturze interesującej powieści… Najczęściej taką prywatną strefą komfortu w domu jest po prostu fotel, ustawiony albo gdzieś przy oknie, albo w pobliżu kominka. Taki fotel musi być wyjątkowo wygodny, warto też umiejscowić przy nim podnóżek. Na fotelu nie może zabraknąć miękkich poduszek i ciepłego kocyka, którym otulimy się w chłodny dzień. Coraz częściej poszukujemy rozwiązań mniej oczywistych, stwarzając sobie kącik relaksu w bardziej odosobnionych częściach domu, np. na parapecie okna w korytarzu lub we wnęce pod schodami.
foto Pinterest

8. Przytulnie i ciepło – kominek – w większości duńskich domów znajduje się kominek. W Polsce wiele osób nie może sobie pozwolić na ten tradycyjny element wyposażenia, możemy jednak wybrać bio-kominek lub kominek elektryczny. Chodzi o to, by stworzyć w salonie miejsce sprzyjające rodzinnym spotkaniom, by móc cieszyć się towarzystwem ważnych dla nas osób. Kominek sam w sobie nadaje wnętrzu przytulny charakter i z pewnością sprzyja długim rozmowom do później nocy.

czwartek, 4 stycznia 2018

Shou Sugi Ban – technika wykończenia drewna poprzez opalanie


Co to jest Shou Sugi Ban?
 
Choć technika wykończenia drewna, pochodząca z Japonii, staje się w Europie coraz popularniejsza, to nadal niewiele osób wie, czym jest Shou Sugi Ban. Jeśli poszukujesz do swojego domu drewnianych elementów aranżacji, ale jednocześnie pragniesz czegoś niebanalnego, innego niż wszystko, ta metoda pozyskiwania oryginalnego designu desek z pewnością Cię zainteresuje.


foto Pinterest

Pod tą egzotyczną nazwą kryje się – wywodząca się z dalekiej Japonii – specjalna metoda konserwacji drewna. W początkach XVIII wieku Japończycy zaczęli opalać deski używane do elewacji budynków, ponieważ zauważyli, że tak przygotowane drewno jest bardzo odporne na działanie grzybów i pasożytów, a także wyjątkowo trwałe i doskonale broni się przez ponad 50 lat przed szkodliwym działaniem wilgoci, wiatru oraz słonej wody. Ponieważ Japończycy są znani z zamiłowania do naturalnych materiałów i technik, nikogo nie powinien dziwić fakt, iż deski wypalane były naturalnym, żywym ogniem. Metoda Shou Sugi Ban przeniesiona na grunt europejski, szybko została nieco uproszczona, ponieważ u nas deski wypala się palnikami gazowymi. Nie należy jednak dać się zwieść pozorom – ta technika wykończenia drewna nawet w wersji „palnikowej” nie jest rzeczą łatwą, to prawdziwa sztuka, wymagająca precyzji i cierpliwości. Aby na długości całej deski uzyskać jednakowy efekt, palnik musi znajdować się cały czas w tej samej odległości od drewna, a czas wypalania poszczególnych odcinków deski powinien być taki sam. W dosłownym tłumaczeniu „Shou Sugi Ban” oznacza „spalona deska cedrowa” – bo to właśnie z tego drewna Japończycy pozyskiwali swoje małe dzieła sztuki. W Polsce doskonale nadają się do tej techniki rodzime gatunki, przede wszystkim sosna oraz dąb. Sam proces przygotowania drewna techniką Shou Sugi Ban nie kończy się na opaleniu desek ogniem. Kolejne etapy to: opłukanie drewna wodą (w celu schłodzenia desek i pozbycia się zwęglonych odpadków), wysuszenie desek, szczotkowanie drewna, ponowne opłukanie i wysuszenie, pokrycie zabezpieczającą warstwą oleju.

Deski malowane ogniem – niezwykła ozdoba domu
foto Pinterest

Choć Japończycy stosowali początkowo metodę Shou Sugi Ban w celu zakonserwowania desek elewacyjnych, bardzo szybko znaleźli się amatorzy niezwykłych malowideł, tworzących się na drewnie wskutek działania ognia. Dekoratorzy wnętrz odkryli, jak wielki potencjał aranżacyjny tkwi w deskach potraktowanych płomieniem. Bez wątpienia Shou Sugi Ban pozwala wydobyć z drewna to, co w nim najpiękniejsze, dodać mu głębi i niepowtarzalnego charakteru. Ogólnie rzecz ujmując, głębokie opalanie drewna powoduje uwypuklenie rysunku drewna – usłojenie staje się wyraźniejsze, a powierzchnia deski wyraźnie chropowata, niejednolita. Interesujące jest to, jak wiele różnych efektów możemy uzyskać, stosując jedną metodę wykończenia drewna! W zależności od tego, jak bardzo opalimy deskę, będziemy mieć do czynienia z fascynującą grą czerni i naturalnej barwy drewna, delikatnym podkreśleniem naturalnego usłojenia lub – w przypadku całkiem sczerniałych desek – z przyciągającą uwagę siatką drobnych pęknięć. Deski można pokryć naturalnym bezbarwnym olejem, podkreślając koloryt drewna, ale tak przygotowane deski mogą również być barwione na dowolny kolor. Różne gatunki drewna dadzą różny efekt końcowy, nie bez znaczenia jest także rodzaj palnika, wybrany do opalenia desek czy intensywność procesu szczotkowania drewna. Możliwości są niemal nieograniczone!
foto Pinterest


Do czego wykorzystać drewno przygotowane metodą Shou Sugi Ban?

Pierwotnie Japończycy wykorzystywali opalone deski jako budulec – tak odporny i zarazem piękny materiał był idealny jako surowiec elewacyjny domów czy tworzywo do budowy altan ogrodowych oraz ogrodzeń. Z czasem zaczęto wykorzystywać opalone drewno również we wnętrzach budynków. Dziś deski przygotowane techniką Shou Sugi Ban stanowią oryginalny materiał na wykończenie podłóg, mogą też stać się niebanalną ozdobą ściany. Trwałe, piękne tworzywo chętnie wykorzystywane jest także w stolarstwie. Nietuzinkowy stół z palonych desek świetnie odnajdzie się w nowoczesnej aranżacji salonu. Drewno wykończone japońską techniką sprawdzi się wszędzie tam, gdzie aranżacja wnętrza wymaga dodatków w zdecydowanym charakterze. Trzeba być świadomym, że deski z wyraźnym wzorem staną się jednym z głównych elementów wystroju i ściągną na siebie większość uwagi.

wtorek, 2 stycznia 2018

Praktyczne i ciekawe sposoby dekoracji ścian



Gdy do urządzenia mamy pomieszczenie, w którym znajduje się dużo mebli oraz okien, nie zaprzątamy sobie głowy dekoracjami ścian. Kiedy jednak przychodzi nam zmierzyć się z dużą, pustą i jednolitą powierzchnią ściany w salonie, holu czy na klatce schodowej, szukamy rozwiązań oryginalnych, pięknych, praktycznych i bezproblemowych w użytkowaniu. Jak i czym dekorować ściany?

Co na ścianę w salonie?

Salon to miejsce, w którym domownicy oraz goście spędzają wiele czasu, warto zaaranżować go w taki sposób, by uzyskać rezultat miły dla oka i gwarantujący wygodę. Często problemem są salonowe ściany, zwykle bowiem pozostaje nam chociaż jedna ściana, która nie jest w żaden sposób zagospodarowana. Można, oczywiście, wybrać najłatwiejsze rozwiązanie i to właśnie na tej pustej ścianie zamontować telewizor. Można jednak wybrać lepszą i bardziej interesującą opcję – a jest z czego wybierać!
foto Pinterest

Dekorację ściany w salonie można uzyskać już za pomocą samego materiału wykończeniowego. Hitem są obecnie ściany z cegły lub z kamienia. Sprawdzą się one zarówno w stylizacjach odwołujących się do przeszłości: rustykalnej, prowansalskiej, vintage jak i w salonie w nowoczesnym wydaniu oraz w aranżacji industrialnej. Nierówna powierzchnia, w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, da ciekawy efekt i sprawi, że ściana nie będzie potrzebować właściwie już żadnych dodatkowych dekoracji. Innym bardzo oryginalnym sposobem zaaranżowania salonowej ściany jest wprowadzenie do wnętrza zieleni. Coraz większą popularnością cieszą się pionowe ogrody oraz panele z mchu, które prezentują się bardzo efektownie, a jednocześnie nie wymagają wiedzy ogrodniczej, ani nawet jakichś szczególnych warunków panujących w pomieszczeniu. Zieleń ożywi wnętrze, doda mu naturalności i świeżości, ukoi nasze zmysły – jest to więc rozwiązanie o wielu wymiernych korzyściach. Sprawdzonym i ponadczasowym sposobem dekorowania ścian w salonie są...półki z książkami! Szczególnie widowiskowo prezentuje się okazały księgozbiór umieszczony na rozbudowanych regałach i biblioteczkach ściennych. Długie rzędy półek można ułożyć na ścianie w jakiś fantazyjny wzór, co dodatkowo wzmocni dekoracyjny efekt całości. Praktyczna strona tego rozwiązania? Wreszcie mamy miejsce na wyeksponowanie księgozbioru! Świetnym pomysłem na dekorację ścian w salonie będzie także drewno. Materiał ten jest ponadczasowy, uniwersalny, idealnie pasuje do każdego stylu, jest bardzo trwały, piękni, łatwy do utrzymania w czystości i dostępny w tak rozmaitych wersjach, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy zdecydować się na drewnianą okładzinę w postaci paneli ściennych o regularnych bądź nieregularnych kształtach. Możemy udekorować ścianę plastrami drewna, uzyskując dekorację w stylu eko. Możemy wreszcie wybrać dekorację ścian deskami o wyraźnym usłojeniu albo pomalowanymi na jakiś nietypowy kolor. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Kolejnym sposobem na zaaranżowanie ściany – bardzo popularnym w ostatnich latach – jest fototapeta. Niech nikogo nie zmyli nazwa, ponieważ to wcale nie oznacza, że musimy wybierać typową fotografię. Na oryginalne tło salonu możemy wybrać górski pejzaż, soczyście zielony fragment dżungli, nocną panoramę metropolii, albo cokolwiek innego, co swoim stylem i kolorystyką wpisuje się w charakter danego wnętrza.

Jak udekorować ścianę w przedpokoju?

Przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem dość niewielkim i nie odznacza się zbyt dobrą ustawnością… Ponieważ na małej przestrzeni musimy zmieścić wszystko to, co przydaje się podczas codziennego zakładania i zdejmowania odzieży wierzchniej, warto połączyć dekoracyjny i funkcjonalny charakter przedmiotów, znajdujących się na ścianie. Bardzo dobrym przykładem dla zobrazowania sytuacji będzie lustro ścienne. Możemy wybrać zwykłe, średniej wielkości lustro w prostej ramie i wtedy będzie ono pełnić swoją podstawową rolę – umożliwi nam przeglądanie się w nim. Możemy jednak postawić na wielozadaniowość tego elementu wyposażenia, decydując się na lustro w okazałej, dekoracyjnej ramie lub w nietypowym kształcie (w zależności od stylu, w jakim urządzony jest przedpokój). Dodatkową zaletą użycia lustra – lub luster – w przedpokoju będzie to, że optycznie powiększy i rozjaśni nam ono pomieszczenie. Jeszcze bardziej praktyczna dekoracja ściany w przedpokoju? Panel ścienny wieszakowy! Taki z lustrem lub bez, będzie pełnić rolę wieszaka, nie zajmując miejsca na podłodze, wypełniając ścianę i zdobiąc ją – oczywiście, jeśli wybierzemy odpowiedni model, np. panel wieszakowy drewniany w kolorze białym, efektownie postarzany, z pęknięciami i przecierkami, będzie doskonałą, piękną i praktyczną ozdobą przedpokoju w stylu prowansalskim lub rustykalnym.
Seart, lustro Halifax

Klatka schodowa – co na ściany?

Klatka schodowa jest tym elementem budynku, który zwykle traktujemy po macoszemu. Tymczasem okazuje się, że warto zwrócić nieco więcej uwagi na urządzanie tej przestrzeni, ponieważ w domach jednorodzinnych oraz budynkach należących w całości do określonych firm, klatka schodowa przejmuje rolę wizytówki domu i gospodarzy, którą w mieszkaniu budynku wielorodzinnego pełni przedpokój. Bardzo praktycznym sposobem dekoracji ścian klatki schodowej jest zastosowanie – zamiast tradycyjnej farby – tynków strukturalnych. Nierównomierna powierzchnia ściany pozwoli bowiem zamaskować niewielkie uszkodzenia oraz zabrudzenia, powstałe po pewnym czasie użytkowania tej przestrzeni. Dobrym pomysłem na udekorowanie ścian przy schodach są również obrazy, plakaty lub lustra – trzeba tylko umiejętnie dobrać ich rodzaj, wielkość i ilość do całej aranżacji oraz do specyfiki danej klatki schodowej.