wtorek, 23 stycznia 2018

Styl etno we wnętrzach



Któż z nas w swojej zwyczajnej codzienności nie marzy o dalekich, egzotycznych podróżach i o bliskim kontakcie ze światem przyrody? Te marzenia można zrealizować...we własnym domu! Wystarczy zaaranżować mieszkanie w stylu etno. A że styl ten jest barwny i różnorodny, tak, jak bogate i zróżnicowane są kultury plemion i narodów całego świata – każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
foto Pinterest

Styl etno we wnętrzach – główne cechy

Nazwa stylu etno nawiązuje do etnologii, czyli nauki o dorobku kulturowym na różnych obszarach Ziemi. Pragnąc zaaranżować mieszkanie w tym właśnie nurcie, trzeba przygotować się na nieustającą, fascynującą podróż i przygodę. Rdzeniem stylu etno jest zamiłowanie do tego, co naturalne i co wywodzi się z kultury ludowej. Mieszkanie w stylu etno będzie nawiązywało wzornictwem do jednej lub kilku odległych kultur, a także do elementów typowych dla świata przyrody, nieskażonego cywilizacją. To sprawia, że etno doskonale wpisuje się we współczesny trend naturalnych wnętrz.

Charakterystyczne barwy dla stylu etno to połączenie kolorów otaczającej przyrody oraz palety barw typowej dla danej kultury. Znamienne dla tego stylu jest to, że można w aranżacji nawiązać do wybranej, jednej kultury, lub stworzyć odważny miks zróżnicowanych elementów ludowych z różnych zakątków świata. Przewodnim kolorem wnętrz etno jest naturalny, soczysty odcień zieleni. Należy go połączyć z piaskowym tonem koloru żółtego, ognistą, rdzawą czerwienią, beżami, brązami i szarościami. Najłatwiej jest zaaranżować wnętrze, w którym ściany mają neutralne beżowe i szare odcienie, a intensywne barwy występują w postaci dodatków.

Kolory natury to jednak tło dla głównego elementu aranżacji w stylu etno, którym są wzory. Każda kultura posiada charakterystyczne dla siebie wzornictwo: typowo afrykańskim wzorem są czarno-pomarańczowe okręgi, zygzaki i postaci. Afryka kojarzy nam się również z dzikimi zwierzętami, więc w salonie w stylu etno mogą zagościć motywy zwierzęce: lamparcie cętki, biało-czarne, nierównomierne pasy nawiązujące do zebry czy brązowe łatki imitujące umaszczenie żyrafy. W dalekim Meksyku z kolei królują wielobarwne zygzaki, charakterystycznymi deseniami z różnych zakątków świata są również azteckie romby czy mozaiki arabskie. Nie musimy ograniczać się do jednego typu wzornictwa, jeśli jednak decydujemy się na odważne połączenie motywów, wzorów i kolorów z różnych kultur, najbezpieczniej jest wprowadzić jedynie drobne akcenty etno, wkomponowane w neutralne, klasyczne tło.

Dla kultury etnicznej niezwykle istotne jest szeroko pojmowane rzemiosło artystyczne. Warto więc wprowadzić do etno salonu czy sypialni w stylu etno przedmioty wytwarzane ręcznie, zgodnie z ludowymi tradycjami. W związku z tym, że kultura ludowa czerpie surowce wprost z przyrody, kolejną charakterystyczną cechą stylu etno są naturalne materiały. Drewniane meble i podłogi, wiklinowe kosze, bambusowe rolety, gliniane naczynia – to elementy wyposażenia, które wspaniale wpisują się w ten egzotyczny, podróżniczy i ludowy nurt. Nie zapominajmy o dodatkach z tkaniny: wzorzyste koce i dywany, zwiewne zasłony w kwiatowe motywy, proste lniane obrusy ręcznie haftowane są dodatkami, które nie tylko dodadzą wnętrzu odpowiedniego, egzotycznego klimatu, ale i wprowadzą atmosferę domowej przytulności.
foto Pinterest

Meble do stylu etno – co wybrać?

Wybierając meble do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu etno, mamy dwie drogi, którymi możemy podążać. Pierwsza z nich to typowe meble kolonialne, wykonane z egzotycznych gatunków drewna i nawiązujące swoim wzornictwem do kultur z odległych krain geograficznych. Drugą możliwością, wybieraną zdecydowanie częściej, także przez wzgląd na to, iż jest to znacznie mniej kosztowna opcja, jest kupno klasycznych mebli z litego drewna. Czy jednak do stylu etno pasować będą każde jedne meble drewniane? Nie! Należy wybierać meble o prostej formie, najlepiej takie, do produkcji których użyto desek z wyraźnym usłojeniem i wyczuwalną strukturą. Niski, kwadratowy stolik kawowy, prosta drewniana ława, pojemne sosnowe skrzynie to odpowiednie wyposażenie dla etno aranżacji. Dodatkową zaletą wyboru klasycznych mebli z drewna jest fakt, że jeśli kiedyś znudzi nam się wybrana stylistyka wnętrza, wyposażenie bez trudu dopasujemy do wielu innych aranżacji.

Styl etno jest stylem niezwykle wdzięcznym, ułatwiającym wypoczynek w domowym zaciszu, ale i pomagającym odnaleźć we współczesnym, zabieganym świecie wartości, które powinny być dla człowieka szczególnie istotne. Ciekawość świata, poszanowanie dla odmiennych kultur, docenienie dorobku kulturowego i sztuki ludowej – warto wprowadzić do mieszkania te elementy, by każdego dnia na nowo odkrywać piękno otaczającej nas rzeczywistości. Pamiętajmy tylko, by zachować umiar, tak niezbędny przy każdej aranżacji wnętrz – w przeciwnym wypadku możemy uzyskać pomieszczenia o groteskowym, jarmarcznym charakterze, krzykliwe i kiczowate, które nie tylko nie będą ładne i modne, ale i utrudnią nam wypoczynek. Nie zapominajmy, że styl etno czerpie inspirację z dalekich kultur, ale nie jest dosłownym odwzorowaniem afrykańskich czy azjatyckich wnętrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz