czwartek, 11 stycznia 2018

Metamorfoza mebli – mała zmiana, duży efekt!


Wiele osób posiada wiekowe już meble drewniane, które wciąż zachwycają nienagannym wyglądem oraz trwałością i funkcjonalnością. Jeśli jednak od kilkunastu lat towarzyszy nam to samo wyposażenie domowe, zaczynamy odczuwać znudzenie i rozważamy możliwość wprowadzenia zmian. Nie chcesz rozstawać się z ukochanym starym kredensem, drewnianą szafą i stolikiem kawowym odziedziczonym po babci, ale jednocześnie marzysz o zmianach w aranżacji swojego mieszkania? Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem całkowicie odmienić wygląd wiekowych drewnianych mebli, uzyskując niebanalny i modny efekt!

1. Postaw na zdecydowany kolor – malujemy meble drewniane

To niesamowite, jak jedna farba, lakier lub wosk mogą odmienić charakter danego mebla! Warto wyzbyć się strachu i postawić na zdecydowany kolor, który nie tylko tchnie nowe życie w ulubioną komodę, ale i w całe wnętrze. Nurty w aranżacji wnętrz odkrywają przed nami mnóstwo możliwości w tematyce malowania mebli – i to zarówno pod względem doboru preparatu, jak i w kwestii techniki nakładania go oraz decyzji, czy przemalujemy cały mebel, czy tylko wybrane jego fragmenty. Bardzo często można się również spotkać z zestawieniem ze sobą 2-3 kontrastujących barw. Dzięki pokryciu jasnym kolorem niektórych płaszczyzn oraz ciemniejszą barwą innych, możemy optycznie zmienić kształt mebla, jego proporcje. To sprawia, że jeszcze lepiej możemy dopasować mebel do konkretnego wnętrza.

Najczęściej do malowania mebli wybierane są farby akrylowe wodorozcieńczalne. Dzięki tego typu preparatom możemy decydować o intensywności uzyskanej barwy. Farby te są bardzo wydajne i całkowicie kryjące – jeśli zdecydujemy się na pomalowanie mebla drewnianego farbą akrylową, rysunek drewna nie będzie widoczny.

Inną metodą zmiany koloru drewnianego mebla – coraz popularniejszą w ostatnich latach – jest użycie farby kredowej. Farby tego typu są matowe i dają delikatniejsze, bardziej pastelowe wybarwienie niż farby akrylowe. Tu również uzyskujemy pełne pokrycie powierzchni mebla, ale jednocześnie preparat jest łatwo ścieralny, dzięki czemu możemy za pomocą farby kredowej uzyskać świetny efekt postarzania – przecierki. Zaletami farb kredowych jest szybkość schnięcia – kolejne warstwy można nakładać co 20-30 minut – oraz duża gęstość, która sprawia, że farbami tymi bardzo łatwo nanosi się również wzory przez szablon. Minusem może być stosunkowo wysoka cena produktu.

Za pomocą bejcy możemy delikatnie przyciemnić i uwypuklić naturalną barwę drewna, jednocześnie odświeżając mebel, jednak nie uzyskamy tu pełnej i zdecydowanej koloryzacji. Podobnie będzie w przypadku zastosowania kolorowego wosku – zmienimy delikatnie wybarwienie powierzchni mebla, ale będzie to zaledwie muśnięcie kolorem, przy zachowaniu wyraźnego rysunku drewna.
źródło Pinterest

2. Uchwyty, które odmienią każdy mebel

Nie od dziś wiadomo, że uchwyty potrafią w zadziwiający sposób odmienić charakter mebla. Jeśli więc chcemy nieco unowocześnić posiadaną komodę, wymieńmy uchwyty szuflad z rustykalnych, ręcznie kutych ornamentowych wzorów na minimalistyczne, proste chromowane uchwyty. Jeśli klasyczne drewniane meble kuchenne, utrzymane w naturalnym wybarwieniu drewna, wyposażymy w gałki meblowe z tworzywa, dekorowane ręcznie malowanymi wzorami kwiatowymi lub uroczymi groszkami, wpuścimy do pomieszczenia trochę radości i sielskiej atmosfery. Możemy przeprowadzić skuteczną metamorfozę mebli, decydując się na wymianę uchwytów pod względem materiału wykonania, kształtu, stylu i kolorystyki. Bogactwo oferty przyprawia o zawrót głowy! Trudno nam zdecydować, które uchwyty podobają nam się najbardziej? Komplety mebli np. kuchennych, możemy wyposażyć w dwa rodzaje uchwytów: górne szafki w jeden wzór i dolne w drugi, to dodatkowo wpłynie na wyjątkowość i niebanalność aranżacji, pozwoli też na zróżnicowanie kolorystyczne stojących i wiszących szafek.
źródło Rustykalne Uchwyty

3. Intrygujące wzory – okleiny i naklejki na meble

Jeśli nie chcemy malować mebli i wolimy szybsze sposoby na metamorfozę szafek, dobrym rozwiązaniem będzie wybór nowoczesnej ozdobnej okleiny meblowej (dla pokrycia całej powierzchni frontów mebli) lub naklejek (dla uzyskania ciekawych wzorów na powierzchni szafek). Tutaj również mamy sporo różnych produktów do wyboru. Możemy zdecydować się m.in. na okleinę lustrzaną, dającą bardzo ciekawy efekt, na tzw. tapetę do mebli, albo na dekoracyjną folię samoprzylepną. Nasze drewniane meble możemy pokryć okleiną w jednej barwie lub zdecydować się na wzorzystą wersję, np. okleinę w groszki, paski, a nawet w drobne trójkąty i wzory kwiatowe.
źródło Pinterest

4. Zmień część, zamiast całego mebla

Zdarza się, że dojrzewamy do wymiany danego mebla, bo np. uszkodzony został jego blat, czy powstała jakaś inna trudna do usunięcia usterka. A przecież – zamiast wymieniać cały mebel – możemy zdecydować się na zmianę tej jednej, uszkodzonej czy zniszczonej części! Po co wymieniać piękną, praktyczną komodę, jeśli możemy w miejsce zepsutej szuflady zamówić taką samą, zrobioną na wymiar, tylko np. w innym kolorze niż reszta mebla? Jeśli szufladę tę umieścimy w środku ciągu szuflad, uzyskamy bardzo oryginalny i odświeżający efekt. Szafki kuchenne prezentują się brzydko z powodu mocno zużytego blatu? Wymień sam blat! Może na jakiś w kontrastującej z frontami szafek barwie…? A jeśli drewniany blat solidnego stołu po wielu latach użytkowania nadal prezentuje się świetnie, jednak jego nogi pozostawiają wiele do życzenia – wymieńmy same nogi! Możemy zakupić nowe lub skompletować je z innego starego stołu (znalezionego w domu albo nabytego na targu staroci).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz